TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Academia Iuvenum

OPUS dla Darii

Data: 01.12.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

2 039 280 zł na „Projektowanie, syntezę i modelowanie biomateriałów zawierających mikroalgi do współosiowego biodruku 3D żywych materiałów o zdolności uwalniania tlenu ”.

Zdjęcie Darii Podstawczyk

 Mój projekt zakłada zaprojektowanie biotuszów zawierających żywe mikroalgi do biodruku żywych materiałów 3D zdolnych do permanentnej produkcji tlenu  mówi dr Daria Podstawczyk.  Razem z zespołem planujemy projektować i wytwarzać rozgałęzione sieci hydrożelowe z unieruchomionymi mikroalgami jako nowy rodzaj „oddychających” projektowanych żywych materiałów (ang. engineered living materials, ELMs). Dzięki połączeniu aktywności żywych komórek i struktury nieożywionych matryc, nasze ELMs będą zdolne do wykrywania i reakcji na zmiany w środowisku.

Unikalne właściwości mikroalg do zmiany zachowania i fotosyntezy w odpowiedzi na światło zostaną wykorzystane do stworzenia specjalnie zaprojektowanego skafoldu, który w kontrolowany i ciągły sposób będzie produkował i uwalniał tlen. Współosiowy druk 3D umożliwi wytworzenie wewnątrz struktury 3D sieci kanałów wewnętrznych imitujących sieć naczyń w żywych tkankach. Ten system kanałów z kolei zostanie wykorzystany do prowadzenia dynamicznej hodowli ludzkich komórek śródbłonka żyły pępowinowej (HUVECs) w kontrolowanych warunkach tlenowych.

– Biodrukowane żywe materiały znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym przydadzą się do wytwarzania struktur biomimetycznych (np. sztucznych liści), modeli tkanek i opatrunków na rany  wyjaśnia badaczka z W3. – Ponadto połączenie wytwarzających tlen ELM z biodrukowaniem 3D otworzy drogę do stworzenia innowacyjnej strategii leczenia hipoksji, czyli niedotlenienia organizmu.

Wroclaw.Tech

Politechnika Wrocławska © 2024