TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Wydział Architektury
Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska
Specjalizuje się w badaniu przestrzeni publicznych osiedli mieszkaniowych wybudowanych w okresie międzywojennym. Na najbliższy czas zaplanowała podsumowywaniu pierwszego etapu swoich badań oraz realizację ich drugiej części. Jednocześnie rozpoczyna właśnie zespołowy projekt badawczy dotyczący zagadnień kształtowania mikroklimatu miejskiego. Należy także do międzynarodowego zespołu przygotowującego wniosek w ramach programu Horyzont Europa.
Za najbardziej znaczące osiągnięcie uważa kolejne etapy obecnie prowadzonych badań naukowych, dotyczących krajobrazu powojennych osiedli, w tym otrzymanie grantu Miniatura. Pozwolił on na wyjazd badawczy i zebranie danych dotyczących sposobu zagospodarowania przeszło 40 osiedli mieszkaniowych z okresu międzywojennego, co łącznie z osiedlami wrocławskimi tworzy dużą próbę badawczą. Dodatkową motywacją do kontynuowania tych badań, była pozytywna ocena jej tematu badawczego, jego unikatowość i istotność.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
W swojej pracy naukowej zamierza skupić się na wytworzeniu i charakteryzacji cienkich warstw do zastosowania w transparentnej elektronice. To kontynuacja jej dotychczasowych badań nad powłokami cienkowarstwowymi i charakteryzacją ich właściwości strukturalnych, optycznych oraz elektrycznych.
Ponadto planuje zweryfikować wpływ modyfikacji procesu wytwarzania warstw cienkich na bazie tytanu w celu otrzymania powłok funkcjonalnych. Interesuje ją też temat opracowania nowego rodzaju powłok antybakteryjnych, które będą nanoszone na soczewki kontaktowe w postaci cienkich warstw na bazie tlenków metali.
Za swoje największe osiągnięcie uznaje wytworzenie cienkich warstw na bazie mieszaniny tlenków hafnu i tytanu o różnym składzie materiałowym oraz określenie warunków prowadzących do powstania fazy nanokrystalicznej lub amorficznej.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki
Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
Obecnie realizuje na uczelni projekt „Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers”, na który, jako pierwszy naukowiec na PWr, otrzymał grant ERC.
W swoich planach ma dalsze badania w tym temacie, a także kontynuację równoległego wątku badawczego, związanego z organicznymi kryształami nieliniowymi, pozyskiwanymi z Instytutu Zaawansowanych Materiałów (IAM) na PWr.
Chciałby także zająć się kwestią uproszenia procedury zatrudniania obcokrajowców do projektów realizowanych na uczelni.
Za największe osiągnięcie naukowe uważa opracowanie techniki obrazowania solitonów optycznych w laserach impulsowych. Wyniki tych badań, prowadzonych wraz z dr. hab. inż. Jarosław Sotorem, prof. uczelni, opublikował w „Nature Communications”. Pomogły one w otrzymaniu grantu ERC.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Mikrosystemów
Prowadzi interdyscyplinarne badania z obszaru elektroniki, nanotechnologii, inżynierii materiałowej i medycyny. W najbliższym czasie planuje rozwinięcie swoich prac nad czujnikiem biologicznym, pozwalającym na detekcję wybranego markera chorobotwórczego, skorelowanego z konkretnym zaburzeniem metabolicznym.
Drugi obszar badań dotyczy prac nad rozwojem metod umożliwiających efektywną degradację zanieczyszczeń organicznych w kontekście ochrony zasobów wodnych poprzez zastosowanie wybranych mikro- i nanotlenkowych katalizatorów półprzewodnikowych.
Za największe osiągnięcie uważa wyniki badań nad czujnikami rezystancyjnymi do detekcji wybranych markerów halitozy, które opisała w swoim doktoracie. Wskazały one na wysoki potencjał aplikacyjnych opracowanych czujników do wykrywania markerów halitozy patologicznej pochodzenia ustnego. Dały też podwaliny pod dalsze badania pod kątem analizy wydychanego powietrza za pomocą czujników rezystancyjnych. Pracę nagrodził w swoim konkursie Parlament Studentów RP.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Podstaw Informatyki
Specjalizuje się w systemach związanych z cyberbezpieczeństwem, a w swoich planach ma projekt dotyczący technik ataku na sprzętowe biometryczne urządzenia uwierzytelniające FIDO2. Chce się w nim skupić na bezpieczeństwie skanerów linii papilarnych używanych w kontekście tokenów sprzętowych FIDO2, jako obiecującego i praktycznego podejścia do niezawodnego, bezpiecznego i praktycznego mechanizmu uwierzytelniania bez hasła.
W latach 2019-2023 prowadził badania w obszarze cyberbezpieczeństwa ekosystemu bankowości cyfrowej, a ich efektem jest monografia „Bezpieczeństwo systemów bankowości elektronicznej i mobilnej w Polsce. Badania użytkowników 2019”. Praca przekrojowo podchodzi do badania nawyków płatnościowych Polaków, ich poziomu świadomości zagrożeń ze strony cyberświata, jak również podejścia do nowoczesnych metod płatności i biometrii.
Ukoronowaniem jego badań jest monografia „Analiza ekosystemu tożsamości cyfrowej w Polsce, stopnia jego wdrożenia i zastosowanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną”. Porządkuje ona wiedzę w obszarze ekosystemu tożsamości cyfrowej w Polsce, stopnia jego wdrożenia i zastosowanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
Specjalizuje się w tematyce sztucznej inteligencji i jej zastosowaniem w badaniach związanych z innymi dyscyplinami. Według niego jest to połączenie niezwykle pożądane i często stanowi podstawę do opracowania i realizacji interesujących projektów interdyscyplinarnych, dlatego chciałby podzielić się swoją wiedzą w tym zakresie z innymi członkami Academii.
W swoich planach ma prowadzenie wstępnych badań związanych z przygotowanym przez niego projektem „Techniki enkodowania modalności jako narzędzia poprawy jakości klasyfikacji półnadzorowanej”, który ma być złożony do Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa połączenie trzech obszarów badawczych, tj. klasyfikacji danych niezbalansowanych, analizy danych strumieniowych oraz dynamicznej selekcji klasyfikatorów.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Biomedycznej
W jej planach znajdują się prace dotyczące zastosowania zaawansowanych technik przetwarzania sygnałów i uczenia maszynowego do oceny stanu i rokowań pacjentów z patologiami wewnątrzczaszkowymi. Zamierza rozwijać metody analizy sygnałów związanych z funkcjonowaniem mózgu u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu oraz analizą sygnału ICP u pacjentów z wodogłowiem normotensyjnym.
Dodatkowo ma w planach badania dotyczące wieloparametrowego monitorowania sygnałów biomedycznych, związanych z pracą mózgu i układu krwionośnego u pacjentów w śpiączce, leczonych w Klinice „Budzik” dla Dorosłych w Warszawie.
Za swoje największe osiągnięcie uznaje rozwój metody oceny podatności mózgowej na podstawie analizy kształtu fali tętniczopochodnej (PW) ciśnienia wewnątrzczaszkowego (ICP).
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii i Technologii Polimerów
Tematyka prowadzonych przez niego badań obejmuje opracowanie oraz optymalizację metod wytwarzania, przetwórstwa, a także modyfikacji biodegradowalnych materiałów polimerowych stosowanych w inżynierii tkankowej.
W swoich planach ma kontynuację tych prac, a zwłaszcza wątku modyfikacji laserowej polimerów, jak i opracowania nowych materiałów funkcjonalnych na bazie polimerów biodegradowalnych.
Za swoje największej osiągnięcie naukowe uznaje opracowanie metod modyfikacji powierzchni konkurencyjnych względem tych opisanych w literaturze, pozwalających na selektywną modyfikację powierzchni i nadanie jej właściwości atrakcyjnych z punktu widzenia aplikacji biomedycznych, a także współudział w opracowaniu metody spiekania proszków polimerowych.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół szeroko pojętego uczenia maszynowego i zastosowania sztucznych sieci neuronowych w inżynierii chemicznej.
Planuje dalej rozwijać się naukowo w tej tematyce, odchodząc od tradycyjnych metod modelowania na rzecz nowatorskich rozwiązań. Chce wykorzystywać dodatkowo takie techniki, jak metoda lasów losowych, a także tzw. uczenie głębokie.
Projekt, który uważa za najważniejszy, jest jednocześnie tym, który kosztował go najwięcej pracy. Chodzi o konstrukcję modelu matematycznego opisującego szczegółowo proces produkcji biogazu dla nietypowych układów o zwiększonej wydajności.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Budownictwa Ogólnego
Jest autorem innowacyjnej metodyki termowizyjnych pomiarów nieniszczących badania struktury materiałowej elementów budynku. Opracował ją w trakcie pracy badawczej podczas przygotowywania swojego doktoratu.
Planuje kontynuować te badania rozszerzając je o technikę pobudzania cieplnego. Będzie nim ciepło hydratacji wydzielane podczas wiązania cementu z wodą w produkcji elementów żelbetowych, a następnie lokalizacja prętów zbrojeniowych i pustek powietrznych wewnątrz struktury materiałowej badanego elementu. Będzie również kontynuował badania w trwającym projekcie Lider, gdzie przeanalizuje wpływ wilgoci na przewodność cieplną materiału pochodzenia celulozowego typu tektura falista i plaster miodu.
Chciałby też zaangażować wszystkich członków AI do wspólnego projektu związanego z interdyscyplinarnym tematem budownictwa kosmicznego.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Budownictwa Ogólnego
Jego zainteresowania naukowe obejmują tematykę cyfryzacji i zastosowania innowacyjnych technologii, w tym BIM, oraz wirtualnej rzeczywistości w budownictwie.
W kolejnych latach planuje rozwijanie prowadzonych obecnie prac w tym zakresie i opracowanie immersyjnego systemu szkoleniowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników budowlanych wykorzystującego technologię VR.
Za najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa swój cykl siedmiu powiązanych tematycznie artykułów naukowych „Prognozowanie przebiegu rzeczywistego kosztu realizacji w wybranych przedsięwzięciach budowlanych”, opublikowanych w latach 2020-2023. Przedstawił w nich autorską Metodą Przebiegu Krzywej Kosztu Skumulowanego, metodę najlepszego dopasowania krzywych kosztu i obszaru krzywych w wybranych przedsięwzięciach budowlanych oraz model z określonymi parametrami/systemu „ostrzegania o nieprawidłowościach”.
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Za swoje największego osiągnięcie naukowe uważa skonstruowanie w pełni organicznych białych laserów i prowadzenie badań dotyczących zarówno białej, jak i wielokolorowej emisji w tych układach.
Na najbliższy czas stawia przed sobą trzy cele związane z kwestiami naukowymi. Pierwszym jest uproszczenie systemu białego laserowania poprzez opracowania rozwiązania opartego na pojedynczym barwniku laserowym. Kolejnym jest skonstruowanie białego lasera w skali nano, a trzecim - uzyskanie wielokolorowego i białego laserowania w materiałach biologicznych.
Ponadto będzie sprawować opiekę promotorską nad studentami realizującymi swoje prace inżynierskie, brać udział w konferencjach tematycznych w kraju i za granicą oraz złożyć wniosek patentowy.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Na co dzień zajmuje się wykorzystaniem biomateriałów, w tym biokompatybilnych materiałów hydrożelowych, w takich obszarach jak inżynieria mechaniczna, inżynieria tkankowa, sztuczne mięśnie, systemy kontrolowanego uwalniania leków oraz bioczujniki. W dalszej pracy na uczelni zamierza kontynuować te badania. Mają one pomóc w opracowaniu nowych rozwiązań technologicznych, w tym wykorzystaniu technologii przyrostowych w procesie ich produkcji.
Brała aktywny udział w projekcie SALSETH (Program Horyzont 2020) i to właśnie to uznaje, ze swoje najważniejsze osiągnięcie.
Projekt stanowi znaczący krok w rozwoju bioczujników w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Powstały w nim innowacyjne, zminiaturyzowane czujniki oparte na materiałach hydrożelowych, produkowane w technologii przyrostowej, służące do nieinwazyjnej diagnozy chorób w obrębie jamy ustnej, a także do oceny ogólnego stanu zdrowia.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z mechaniką pękania materiałów inżynierskich o złożonych strukturach. W najbliższej przyszłości planuje zająć się kontynuacją tych prac, przede wszystkim poprzez badanie zjawiska zniszczenia, zachodzące głównie w materiałach kompozytowych (laminatach), w tym również laminatach hybrydowych z kategorii metalowo-włóknistych.
Jeśli chodzi o swoje największe dotychczasowe osiągnięcie to za takie uznaje opracowanie metody wyznaczania parametrów pękania materiałów typy laminat metalowo-włóknisty o osnowie termoplastycznej w złożonym stanie obciążeń.
Zaproponował nowatorską metodę łączącą podejście eksperymentalne i numeryczne do wyznaczenia takich parametrów, jak naprężenia inicjującej pękanie czy energia pękania.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Opracował innowacyjne warstwy hybrydowe nowej generacji, które skutecznie zwiększają trwałość narzędzi kuźniczych do pracy na gorąco. Zostały one nie tylko wysoko ocenione przez środowisko naukowe, ale spotkały się też z szerokim zainteresowaniem ze strony przemysłu i pilotażowo wdrożone w jednym z krajowych zakładów.
W planach ma rozwinięcie prowadzonych już projektów, związanych z inteligentnymi systemami korekcji parametrów procesów gięcia szynoprzewodów do samochodów elektrycznych oraz opracowaniem innowacyjnych narzędzi do kucia i wyciskania na gorąco z konformalnymi kanałami chłodzącymi wytwarzanymi addytywnie.
Z kolei w kontekście technik druku 3D zajmie się doskonaleniem procesów produkcyjnych oraz poprawą jakości i wydajności produktów.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Katedra Górnictwa
Jego zainteresowania naukowe skupiają się na badaniu wpływu taśmy na hałas generowany przez przenośnik, a także na modelowaniu drgań taśmy i eksperymentalnej weryfikacji modeli.
W swoich planach ma rozwój tych zagadnień, stosując autorskie metody badawcze, które przyczynią się do optymalizacji systemów transportowych, odpowiadając na potrzeby społeczno-gospodarcze oraz spełniając unijne wymogi zrównoważonego rozwoju.
Zamierza również aktywnie uczestniczyć w innych inicjatywach badawczych, kontynuując rozwój naukowy na płaszczyznach związanych z tematyką inżynierii surowcowej.
Do najważniejszych osiągnieć zalicza optymalizację węzła przesypowego przenośników taśmowych, opracowanie rozwiązania konstrukcyjnego „cichej” taśmy przenośnikowej oraz projekt modelowania drgań poprzecznych taśmy i diagnostyki przenośników rurowych.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska
Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół gospodarki surowcami krytycznymi, które są niezbędne w rozwoju technologicznym, a których zasoby naturalne stale się wyczerpują. Konieczne jest zatem ich odzyskiwanie z odpadów, czyli zastępowanie surowców naturalnych tymi, które już raz zostały wydobyte – surowcami wtórnymi.
W trakcie kadencji w AI planuje przede wszystkim kontynuować obraną wcześniej ścieżkę naukową. Obejmuje to m.in. wykorzystanie ekstremofili do odzyskiwania surowców krytycznych z odpadów baterii litowo-jonowych, na co planuje pozyskać finansowanie z konkursu Sonata, udział w biotechnologicznych badaniach kosmicznych oraz zastosować metody geomikrobiologiczne do pozyskiwania metali z odpadów pogórniczych (wydobywczych) – tzw. kwaśnych wód kopalnianych.
Za największe osiągnięcie naukowe uważa otrzymane wyniki przeprowadzonych przez nią prac badawczych w zakresie biologicznego odzyskiwania i pozyskiwania metali krytycznych i strategicznych dla europejskiej gospodarki z polimetalicznych odpadów baterii litowo-jonowych. A także możliwość implementacji tej metody do pozyskiwania surowców z zasobów kosmicznych – regolitu marsjańskiego i księżycowego.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Inżynierii Konwersji Energii
Specjalizuje się w badaniach związanych z wykorzystaniem plazmy mikrofalowej w konwersji gazów. I to właśnie na tej tematyce planuje się skupić w najbliższym czasie.
Będzie to możliwe dzięki jego udziałowi w dwóch projektach. Celem pierwszego, prowadzonego w ramach grantu Sonata, jest wytworzenie tlenków azotu w plazmie mikrofalowej. Z kolei drugi projekt zakłada wykorzystanie plazmy mikrofalowej do pirolizy metanu, czyli jego rozkładu do wodoru i produktów węglowych.
Za swoje największe do tej pory osiągnięcie naukowe uważa badania nad plazmową pirolizą metanu. Według dr. Mateusza Wnukowskiego ukształtowały go jako naukowca, zmotywowały do dalszej pracy i pozwoliły mu nawiązać współpracę z innymi jednostkami badawczymi tego typu w Europie.
MATEMATYKA
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki
Jego zainteresowania naukowe obejmują analizę funkcjonalną i równania różniczkowe.
W swoich planach ma rozwijanie teorii układów równań różniczkowych związanych z grami pola średniego w obecności indywidualnych szumów typu Lévy’ego oraz zbadanie ułamkowego równania ciepła zadanego na niegładkich podzbiorach przestrzeni euklidesowych.
Za najciekawszy rezultat swojej dotychczasowej pracy naukowej uważa opracowanie metody pokazywania brzegowej hölderowskiej regularności rozwiązań ułamkowego równania ciepła i ułamkowego równania Poissona w zbiorach Lipschitza.
Analogiczne wyniki były znane dla zbiorów gładkich, lecz tam można wskazać jawną asymptotykę zaniku przy brzegu dla funkcji harmonicznych, przy której dowody są dużo łatwiejsze.
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Katedra Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii
Jej głównym zainteresowaniem są białka Methoprene tolerant (Met) i Germ cell-expressed (Gce), uznawane za receptory hormonu juwenilnego u Drosophila melanogaster. Pośredniczą one w działaniu hormonu, a dodatkowo umożliwiają krzyżowanie się hormonalnych ścieżek sygnalizacyjnych regulujących podstawowe procesy fizjologiczne owadów.
W najbliższym czasie będzie kontynuowała rozpoczęte już projekty w tej tematyce, skupiając się na analizach NMR i krystalografii białek. Dodatkowo zamierza podjąć się krystalizacji domeny wiążącej ligand (LBD) białka Ftz-F1 apo i w kompleksie z peptydami reprezentującymi miejsce oddziaływania w sekwencji Met i Gce.
Za swoje największe osiągnięcie uważa przeprowadzenie porównawczej analizy molekularnej C-terminalnych fragmentów białek Met i Gce (odpowiednio MetC i GceC), uznawanych za receptory hormonu juwenilnego u Drosophila melanogaster. Jej przeprowadzenie było możliwe dzięki opracowaniu unikalnej metody preparacji zrekombinowanych regionów.
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej
Tematyka badawcza, którą obecnie realizuje, dotyczy wykorzystania zaawansowanych obliczeń kwantowo-chemicznych do zrozumienia wpływu promieniowania elektromagnetycznego na cząsteczki chemiczne, o kluczowym znaczeniu w biologii i potencjalnie w medycynie.
Te teoretyczne badania prowadzi w oparciu o wyniki eksperymentalne, które są otrzymywane w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej. Takie podejście zapewnia spójność między teorią oraz eksperymentem.
Na najbliższy czas zaplanował prace nad dwoma projektami naukowymi. Pierwszy poświęcony jest reakcji fotokatalitycznej w syntezie związków chemicznych, drugi fotoaktywnej biocząsteczce jako narzędziu w medycynie.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Instytut Fizyki Teoretycznej
Jego zainteresowania mieszczą się w ramach badań teoretycznych w dziedzinie fizyki, ukierunkowanych na rozwój technologii kwantowych, takich jak bezpieczna komunikacja kwantowa czy analogowa symulacja kwantowa.
Dalsze planowane przez niego działania naukowe mają charakter wielotorowy. Ich tematyka jest zdeterminowana przez międzynarodową współpracę, którą udało mu się nawiązać i projektami, na które pozyskał finansowanie. Zamierza m.in. wykonać teoretyczny opis, symulacje i projektowanie kropek kwantowych, które staną się rdzeniem wzmacniacza kwantowego, czy też zająć się teorią nowych kropek kwantowych, opartych na GaSb, które staną się emiterami kwantowymi kompatybilnymi z obecną infrastrukturą opartą na światłowodach.
Za najważniejsze osiągnięcie uważa przewidzenie wielu właściwości kropek kwantowych GaAs, w tym silnej anizotropii w ich odpowiedzi na pole magnetyczne. To odkrycie, we współpracy z grupą eksperymentalną w Cambridge, zaowocowało wykazaniem kontrolowanego i przestrajalnego sprzężenia spinu elektronu z kolektywnym trybem tysięcy spinów jądrowych, który może działać jako pamięć kwantowa.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Jej obszary zainteresowań badawczych obejmują zarządzanie wiedzą, przywództwo i innowacje. Swoje artykuły naukowe z tego zakresu opublikowała w takich czasopismach, jak European Journal of Innovation, Journal of Intellectual Capital, Journal of Knowledge Management, Knowledge Management Research & Practice, Journal of Brand Management, The International Journal of Management Education, Technology in Society, Kybernetes i Management Decision.
Najbliższy czas planuje poświęcić na prowadzenie badań nad bezsensownymi praktykami w miejscach pracy, wydanie trzech książek, staranie się o grant w programie Sonata oraz złożenie wniosku habilitacyjnego.
Do jej najbardziej znaczących osiągnięć należy artykuł na temat odporności turystyki po COVID, który znalazł się w grupie 1% najczęściej cytowanych publikacji w bazie Web of Science za rok 2022.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Specjalizuje się w prognozowaniu, wykorzystaniu metod statystyki obliczeniowej (w szczególności metod regularyzacji) i optymalizacji. W najbliższych latach planuje prowadzić prace w ramach dwóch ścieżek: badawczej oraz badawczo-rozwojowej. Ich wspólnym elementem będzie tematyka prognozowania hurtowych cen energii elektrycznej w celu wspierania procesu podejmowania decyzji i zarządzania ryzykiem.
W pierwszym przypadku prace związane są z kierowanym przez niego grantem Preludium, a w drugim celem będzie praktyczne wdrożenie w przedsiębiorstwach metod, które opracowywał w ramach doktoratu i dotychczasowej pracy badawczej.
Za najważniejsze – do tego momentu – swoje osiągnięcie uważa otrzymanie dwóch nagród podczas konferencji International Symposium on Forecasting (ISF), która odbyła się w Oksfordzie w 2022 r. Podczas wydarzenia wyróżniono go za najlepszą prezentację studencką oraz za Outstanding paper in energy forecasting.
Ponadto jego prezentacja "Smoothing Quantile Regression Averaging for probabilistic electricity price forecasting" została wybrana jako najlepsza spośród wszystkich prezentacji studenckich.
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Wydział Architektury
Katedra Projektowania Architektoniczno-Konstrukcyjnego
Zajmuje się zrównoważonym rozwojem współczesnych miast, architekturą pro-społeczną, projektowaniem zorientowanym na użytkowników (human centered design) i w zgodzie z naturą. Skupia się zwłaszcza na problematyce starzenia się społeczeństwa i kwestii architektoniczno-społecznych z tym związanych.
W trakcie kadencji w Academii Iuvenum planuje złożenie wniosku o grant do Narodowego Centrum Nauki na badania podstawowe jako członek zespołu badawczego w ramach programu Maestro. Celem projektu będzie porównanie efektywności tradycyjnych metod badań architektonicznych z modelowaniem agentowym w badaniu zachowań przestrzennych użytkowników ze szczególnymi potrzebami w przestrzeni miejskiej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągniecie uważa rozprawę doktorską, która uzyskała liczne nagrody krajowe, stanowiącą kompendium wiedzy o projektowaniu przestrzeni publicznych z uwzględnieniem potrzeb osób starszych.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektryczny
Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii
Jego zainteresowania naukowe są związane m.in. z systemami zarządzania energią mikrosieci, prognozowaniem energii odnawialnej, inteligentnymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych oraz zastosowaniem algorytmów optymalizacyjnych i głębokiego uczenia do systemów zasilania.
W planach ma aplikowanie o grant w konkursie Opus, a wniosek będzie dotyczył stochastycznych systemów zarządzania energią. Praca obejmuje m.in. wykorzystanie modeli głębokiego uczenia się do krótkoterminowego prognozowania mocy generowanej przez źródła energii odnawialnej, które zwykle występują w mikrosieciach (takich jak energia słoneczna, wiatrowa).
Naukowiec ubiega się również o projekt z Tauron Ekoenergia, którego celem jest budowa systemu prognozowania krótkoterminowego dla turbin wiatrowych.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Wydział Elektryczny
Katedra Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych
Jego zainteresowania naukowe są związane z diagnostyką maszyn i napędów elektrycznych, zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w diagnostyce, implementacją metod sztucznej inteligencji w układach programowalnych, zastosowaniem metod głębokiego uczenia w technice oraz modelowaniem i symulacjami układów napędowych.
W najbliższym czasie planuje kontynuować prace badawcze w ramach dwóch projektów sfinansowanych z Narodowego Centrum Nauki. Ich wspólnym punktem jest implementacja szeroko rozumianych systemów diagnostycznych odpowiednio maszyn elektrycznych oraz czujników prądu stosowanych w układach napędowych. Głównym celem prac jest opracowanie i weryfikacja (symulacyjna oraz eksperymentalna) metod diagnostyki uszkodzeń silnika synchronicznego z magnesami trwałymi (PMSM) przy wykorzystaniu uczenia transferowego głębokiej sieci neuronowej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie idei metod diagnostyki uszkodzeń silników prądu przemiennego, obejmującej wykorzystanie głębokich struktur neuronowych.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki
Jego zainteresowania naukowe związane są z systemami IoT, czujnikami światłowodowymi i sieciami optycznymi.
W czasie kadencji w Academia Iuvenum planuje prowadzić badania w obrębie sensorów światłowodowych, które mogą być wykorzystane jako elementy monitorujące różne parametry środowiskowe i składające się na sieci czujnikowe wpisujące się w koncepcje Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Na realizację projektu naukowiec chce złożyć wniosek o grant w programie Miniatura.
Za swoje najbardziej znaczące osiągniecie naukowe uważa stworzenie po raz pierwszy na świecie sensora światłowodowego do jednoczesnego pomiaru temperatury i wilgotności względnej. Opracowanie i wykonanie prototypu sensora było możliwe dzięki współpracy z dr Lourdes Alwis z Edinburgh Napier University oraz współpracy z City University London. Czujnik umożliwia precyzyjne pomiary temperatury i wilgotności względnej oraz wyróżnia się wysokim stosunkiem sygnału optycznego do szumu (OSNR>55 dB).
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
W swoich dotychczasowej pracy naukowej dr Goścień postawiła ogromny nacisk na rozwój efektywnych algorytmów rozwiązania problemu projektowania transportowych sieci optycznej (tj. wyznaczanie reguł routingu oraz przydział zasobów sieciowych).
Opracowała pakiet modeli i algorytmów pozwalających rozwiązać dowolny przypadek testowy wybierając narzędzie dostosowane do posiadanych zasobów oraz żądanej jakości wyników.
Stworzenie tego interdyscyplinarnego narzędzia uważa za swoje największe osiągnięcie. Do powstania pakietu umożliwiającego projektowanie/optymalizowanie struktur rzeczywistych sieci oraz opracowywanie nowych standardów i protokołów sieciowych wykorzystała techniki z zakresu matematyki stosowanej, informatyki oraz telekomunikacji.
W najbliższym czasie planuje zająć się kilkoma powiązanymi ze sobą tematami badawczymi, z których każdy odpowiada na aktualnie najpopularniejsze potrzeby i trendy na arenie światowej. Dlatego swoje badania prowadzić będzie prowadzić w trzech zakresach tematycznych: sieci i obliczenia przyjazne środowisku, sztuczna inteligencja w optymalizacji sieci teleinformatycznych oraz sztuczna inteligencja i inżynieria języka naturalnego.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Biomedycznej
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na zastosowaniu ilościowej analizy chodu i kontroli równowagi. W trakcie kadencji w Academii Iuvenum planuje kontynuację badań w tej dziedzinie, a jednym z kierunków jest analiza kontroli chodu podczas stymulacji dźwiękowych oraz wzrokowych podczas poruszania się na bieżni oraz podczas swobodnego chodzenia. W tym celu zamierza wykorzystać okulary do rozszerzonej rzeczywistości (AR). Badania te mogą posłużyć w opracowywaniu nowych metod rehabilitacji u osób z zaburzeniami motorycznymi.
Jednym z najważniejszych wyników jej pracy doktorskiej była rewizja dotychczasowej interpretacji długozasięgowych korelacji obserwowanych w szeregach czasowych czasów trwania i długości dwukroków. Analiza zmienności parametrów czasoprzestrzennych chodu pozwoli nie tylko zrozumieć mechanizmy nim rządzące, ale również pomóc w opracowaniu nowych metod rehabilitacji chorób motorycznych.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
Jego zainteresowanie naukowe dotyczą m.in. bionawozów, nawozów ekologicznych, biostymulatorów, waloryzacji odpadów na cele nawozowe, technik analitycznych: ICP-OES, ICP-MS, AAS, IC oraz statystyki w badaniach naukowych.
W trakcie kadencji chce prowadzić badania związane z opracowaniem bezodpadowej technologii zagospodarowania podłoża popierczarkowego z naciskiem na technologię produkcji nawozów organiczno-mineralnych płynnych i stałych, bazujących na podłożu popieczarkowym.
Za swoje najważniejsze osiągnięcia naukowe uważa obronę doktoratu z wyróżnieniem, pełnienie funkcji kierownika technicznego w akredytowanym przez PCA Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych oraz trzy wdrożenia w przemyśle.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii
Materiałów Polimerowych i Węglowych
Jej zainteresowania naukowe związane są z drukiem 3D (materiały do druku 3D), nanotechnologią (zielona synteza nanocząstek), hydrożelami, modelowaniem matematycznym procesów, procesami membranowymi i technologiami oczyszczania ścieków.
W planach naukowych ma eksplorację nurtów bezpośrednio związanych z dotychczas podejmowanymi obszarami badań. Dotyczą one odzysku wody i surowców ze ścieków komunalnych i przemysłowych, jak również wytwarzania hydrożelowych materiałów funkcjonalnych do druku 3D/4D. Najbliższe dwa lata planuje poświęcić na wyjazd zagraniczny, uzupełnienie dorobku naukowego i przygotowanie wniosku o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
Kierowana przez nią grupa badawcza wniosła istotny wkład w rozwój biokompatybilnych materiałów funkcjonalnych do technologii druku bezpośredniego (DIW) 3D/4D. Wraz z grupą zaprojektowała materiały funkcjonalne do drukowania obiektów trójwymiarowych o zaprojektowanej geometrycznie strukturze wewnętrznej i zdolności reagowania na bodźce zewnętrzne.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego
Stworzył autorską metodę pozwalającą na optymalizację położeń sondowań statycznych gruntu (CPT) w analizie nośności fundamentów bezpośrednich posadowionych na podłożu o cechach przestrzennie zmiennych.
W trakcie kadencji planuje zająć się zagadnieniem stateczności pozaziemskich jaskiń lawowych. Badania będą łączyły cztery dziedziny: geotechnikę, metody probabilistyczne, geologię Księżyca i Marsa oraz dane obserwacyjne z sond kosmicznych (ustalanie geometrii, itp.).
Z uwagi na swoją wcześniejszą współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi planuje również kontynuować aktualnie prowadzone prace nad zaproponowanym przez niego podejściem do poszukiwania optymalnych położeń sondowań gruntu w układach wielu fundamentów oraz przygotować wniosek habilitacyjny w tym temacie.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych
Jego zainteresowania naukowe dotyczą m.in. metod nieniszczących badań, metrologii morfologii powierzchni, kompozytów cementowych, uczenia maszynowego i ekologicznych betonów.
W trakcie kadencji planuje prowadzić badania poświęcone ocenie właściwości kompozytów epoksydowych zawierających kruszywo grube pochodzące z modernizacji przedwojennych budynków mieszkalnych.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowania na drodze badawczej modelu identyfikacji zespolenia betonowej warstwy naprawczej z warstwą podkładową z wykorzystaniem metod nieniszczących i sztucznej inteligencji.
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Jego zainteresowania naukowe związane są m.in. z opracowaniem metod obserwacyjnych i przygotowaniem próbek TEM i SEM, dynamiczną mikroskopią in situ TEM, modyfikacją skaningowych i transmisyjnych mikroskopów elektronowych i wykorzystaniem metod polerowania jonowego do ujawnienia mikrostruktury materiałów.
W trakcie kadencji Academii Iuvenum chciałby skupić się na zagadnieniu dotyczącym rozwoju technik transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM) in situ. Liczy, że w drugiej połowie roku uzyska dostęp do nowego TEM, który będzie dedykowany w dużej mierze eksperymentom tego typu. Będzie on wyposażony w wyjątkowe akcesorium – układ pozwalający na doprowadzenie w obręb próbki światła.
W planach ma także wydanie w wydawnictwie De Gruyter jednoautorskiego podręcznik „Transmission Electron Microscopy. A Practical Guide to Using a Microscope”, który obecnie nie ma odpowiednika na rynku.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Jej zainteresowania naukowe związane są m.in. ze skaningową mikroskopią elektronową SEM, transmisyjną mikroskopią elektronową TEM, metalografią i przemianą bainityczną.
Obecnie przebywa na stażu podoktorskim w Spanish National Research Council (CSIC) – National Center for Metallurgical Research (CENIM) w Madrycie pod opieką prof. F. G. Caballero, gdzie realizuje projekt badawczy w ramach Programu im. Mieczysława Bekkera (NAWA). W trakcie 9-miesięcznego stażu naukowego prowadzi badania dotyczące autorskich stali nanokrystalicznych, które opracowała w ramach projektu Preludium 19.
Za swoje najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa opracowanie koncepcji optymalizacji stabilności termicznej nanokrystalicznych stali bainitycznych. Nawiązała współpracę z prof. F.G. Caballero, z którą udało jej się opracować dwa nowe gatunki stali bainitycznych o podwyższonej stabilności termicznej.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji
W swojej pracy naukowej skupia się na sprawdzaniu zależności między procesami wytwarzania przyrostowego, a strukturą i własnościami przetwarzanych materiałów. Głównym obszarem jego zainteresowań jest metoda laserowego topienia proszków (ang. LPBF – Laser Powder Bed Fusion), stopy niklu oraz zastosowania lotnicze.
W trakcie kadencji planuje kontynuację badań m.in. z zakresu sterowania krystalizacją stopów niklu w trakcie procesu wytwarzania przyrostowego poprzez domieszkowanie in situ oraz zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do predykcji okna procesowego w technologii LPBF oraz predykcji własności otrzymywanych materiałów.
W planach ma także staż w Instytucie Paula Scherrera (Paul Scherrer Institute, PSI) w Szwajcarii, największym ośrodku badawczym nauk przyrodniczych i inżynieryjnych w tym kraju. Na miejscu będzie prowadził badania w ramach projektu „Zrozumienie wpływu węglików oraz granic bliźniaczych na mikro- mechaniczne własności przyrostowo wytworzonego i obrobionego cieplnie superstopu na bazie niklu”.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
W trakcie kadencji Academii Iuvenum planuje kontynuować badania w zakresie formowania wysokowytrzymałych stopów aluminium serii 7000 i ich praktycznego zastosowania w branży automotive. We współpracy z dr inż. Sonią Boczkal (Instytut Metali Nieżelaznych Łukasiewicz) jest także w trakcie pisania wniosku o grant w konkursie Opus na projekt związany ze stworzeniem nowego stopu aluminium na bazie cynku, który będzie wykazywał wysoką odporność na korozję naprężeniową SCC przy jednocześnie dużej wytrzymałości i energochłonności.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie trzech technologii kształtowania samochodowego słupka B ze stopu aluminium 7075. To unikatowe i innowacyjne w skali światowej technologie, które zostały zweryfikowane przez rzeczywiste warunki panując w przemyśle i mogą być zastosowane do wytwarzania innych elementów nadwozia.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
Jego zainteresowania naukowe są związane z procesem wymiany ciepła i zjawiska przepływu wielofazowego w reżimie oddziaływania siły kapilarnej, a także zastosowania technologii pasywnego transportu energii w zakresie od 70K oraz symulacje numeryczne problemów ogólno-przepływowych.
Główną tematyką jego badań i pracy naukowej będzie pulsacyjna rurka ciepła w układach obrotowych. Celem badań będzie opracowanie mapy struktury przepływu wewnątrz kapilary dla czynnika roboczego pracującego w reżimie oddziaływania zmiennej siły masowej.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa posiadanie dziewięciu publikacji recenzowanych/zaakceptowanych oraz opublikowanych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, które są recenzowane przez inne międzynarodowe zespoły naukowe. Z kolei za najważniejszym osiągnieciem projektowym jest uczestniczenie w wielu pracach badawczo-rozwojowych opartych na grantach uzyskanych w krajowych instytucjach finansujących, głównie przy pomocy środków z Unii Europejskiej.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra Wodociągów i Kanalizacji
Obecnie pracuje nad dwoma tematami związanymi z dekarbonizacją transportu morskiego oraz zmiennością źródeł odnawialnych w skali świata. Zajmuje go też budowa konsorcjum projektowego dla konkursu HORIZON, które będzie poświęcone tematyce wykorzystania systemów agrofotowoltaicznych na przykładzie systemu energetycznego Algierii.
Pracuje także nad dwoma książkami. Pierwsza będzie skryptem do wykładów dotyczących integracji odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznych. Druga będzie dotyczyła tematyki optymalizacji systemów hybrydowych pracujących w trybie off-grid i ma być podsumowaniem jego dotychczasowych badań w tym obszarze.
Za swój szczególny sukces dr Jurasz uważa stworzenie wokół siebie silnego, interdyscyplinarnego i wielokulturowego nieformalnego zespołu zajmującego się zagadnieniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii.
A także dwie publikacje, które są syntezą wiedzy z zakresu komplementarności odnawialnych źródeł energii. Pierwsza z nich to artykuł przeglądowych opublikowany w Solar Energy, natomiast druga to monografia wieloautorska prezentująca szerokie spojrzenie na tematykę zdolności uzupełniania się odnawialnych źródeł energii.
MATEMATYKA
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki
Naukowiec z Wydziału Matematyki ma w planach zajęcie się twierdzeniem Carlesona oraz jego rozszerzeniami. Dotyczy ono zbieżności punktowej sum częściowych szeregu Fouriera i jest jednym z najbardziej doniosłych odkryć w analizie harmonicznej. A celem dr. Kosza jest zaproponowanie nowego dowodu głównego rezultatu z pracy.
Drugim zadaniem, które przed sobą stawia, jest zajęcie się optymalnymi stałymi w nierównościach maksymalnych typu ergodycznego.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa udowodnienie twierdzenia ergodycznego typu Dunforda-Zygmunda dla operatorów średniujących wzdłuż orbit typu ciągłego zadanych przez wieloparametrowe przekształcenia wielomianowe. Jest to głęboki wynik z pogranicza teorii ergodycznej, analizy harmonicznej i kombinatoryki, mówiący, że w prawie każdym (w sensie teorii miary) punkcie systemu ergodycznego wartości wspomnianych operatorów mają granicę przy przejściu z długościami orbit do nieskończoności.
MATEMATYKA
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki Stosowanej
Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół procesów stochastycznych oraz rachunku prawdopodobieństwa.
W najbliższych dwóch latach chce prowadzić badania w zakresie rozwoju metod analizy trajektorii mikroskopijnych obiektów trzymanych za pomocą szczypiec optycznych, rozwijania modeli anomalnej i niegaussowskiej dyfuzji związanych z najnowszymi danymi doświadczalnymi, a także analizy danych deszczowych dla Wrocławia i Polski oraz projektowania kanalizacji deszczowej.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa cykl badań dotyczący modelowania podwójnie stochastycznego procesów dyfuzji. Dotyczy on metod modelowania zjawisk losowych należących do fizyki układów złożonych, biologii oraz medycyny, których doświadczalne obserwacje stały się możliwe dopiero w ostatnich latach dzięki postępom technik obserwowania pojedynczych cząstek (single particle tracking).
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Za swoje największe osiągnięcie uważa opracowanie optycznego czujnika opartego na oddziaływaniu pomiędzy dopaminą a nanomateriałem. Zaprojektowany system pomiarowy oparła na mechanizmie który zakłada zdolność dopaminy do samoistnej polimeryzacji i adsorbowania na powierzchni ciał stałych, w tym nanomateriałów i tworzenia cienkiej warstwy poli-DA, indukując wygaszanie wysokiej fluorescencji GQDs.
W trakcie kadencji zamierza jednak zmienić swój kierunek badań i rozszerzyć swoje umiejętności w konstruowaniu biosensorów o układy immunosensorowe, które pozwolą na wykrywanie patogenów w próbkach spożywczych.
Głównym celem przyszłych badań będzie oparte na optymalizacji części bioczujnikowej opracowanie układów biosensorowych poprzez chemiczną modyfikację elektrody złotej nanocząstkami na bazie złota o różnej wielkości oraz przeciwciałem i/lub białkiem o aktywności katalitycznej. Zoptymalizowany układ przetestuje wykorzystując do tego techniki elektroanalityczne wobec modelowego przykładu wirusa pokazujący działanie całego układu bioanalitycznego.
NAUKI CHEMICZNE
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Obecne zainteresowania i plany naukowe dr. Jana Zaręby obejmują badania optycznych właściwości nieliniowych perowskitów i struktur metaloorganicznych w funkcji temperatury.
Naukowiec uzyskał już istotne wyniki wstępne dotyczące przeprowadzania ukierunkowanych reakcji fotochemicznych w monokryształach, takich jak cykloaddycja poprzez zastosowanie absorpcji dwufotonowej. Rozszerzył też gamę stosowanych technik badawczych o wysokociśnieniowe pomiary optycznych właściwości nieliniowych, które ze względu na swą specyfikę są dużo bardziej technicznie wymagające niż pomiary wykonywane w funkcji temperatury.
Te tematy będą stanowić główną oś jego badań przez co najmniej następne dwa lata.
Za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć uważa zademonstrowanie nowego rodzaju termometrii optycznej wykorzystującej absorpcję nieliniową i umożliwiającą zdalny pomiar temperatury poprzez wzbudzenie w zakresie światła podczerwonego.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Instytut Fizyki Teoretycznej
Zajmuje się kwantowymi układami zamkniętymi, które dzielą się na oddziałujące i nieoddziałujące. Wśród układów oddziałujących możemy wyróżnić generyczne i całkowalne, tj. termalizujące i nietermalizujące po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej. Układy generyczne mają ponadto szereg uniwersalnych cech, np. rozkład przerw energetycznych ma postać rozkładu Wignera-Dysona.
Wraz z Levem Vidmarem i Marcosem Rigolem odkryła nową własność nieoddziałujących układów kwantowych, których przerwy energetyczne w jednocząstkowym spektrum zgadzają się z rozkładem Wignera-Dysona. Okazuje się, że elementy macierzowe obserwabli w jednocząstkowych stanach własnych mają postać gładkich funkcji energii z dokładnością do fluktuacji, które są odwrotnie proporcjonalne do rozmiaru układu. Własność tę nazwali jednocząstkową termalizacją przy pomocy stanów własnych (ang. single-particle eigenstate thermalization).
Za swoje największe osiągnięcie uważa wykazanie analityczne, że wystąpienie jednocząstkowej termalizacji jest warunkiem wystarczającym, aby wielocząstkowe nieoddziałujące układy kwantowe termalizowały do uogólnionego zespołu statystycznego (ang. generalized Gibbs ensemble) po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Fizyki Doświadczalnej
Tematyka prowadzonych przez niego badań dotyczy własności ekscytonów w dwuwymiarowych perowskitach warstwowych. Bada też strukturę subtelną ekscytonów w perowskitach dwuwymiarowych. W pracy „Brightening of dark excitons in 2D perovskites” opisał obserwację stanu ciemnego ekscytonu w silnym polu magnetycznym. Przeprowadzone przeze niego badania były pierwszymi tego typu w przypadku struktur perowskitowych, które pozwoliły na precyzyjne określenie różnicy energii pomiędzy stanem ciemnym i jasnym ekscytonu z widma absorpcji.
Teraz planuje zbadać jak przejścia fazowe oraz symetria struktur perowskitów dwuwymiarowych wpływają na możliwość modyfikacji: struktury subtelnej ekscytonu, sprzężenia pomiędzy nośnikami ładunku, a siecią krystaliczną oraz masy efektywnej nośników ładunku.
Zamierza wykorzystać w tym celu metody spektroskopii optycznej w ramach układów pomiarowych dostępnych w Katedrze Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej oraz w Narodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych w Tuluzie. Badania zostaną przeprowadzone na strukturach perowskitów dwuwymiarowych różnych typów, wliczając struktury bezołowiowe.
NAUKI FIZYCZNE
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Materiałów Półprzewodnikowych
Jego najbliższe plany obejmują kompleksowy rozwój metod fototermicznych, łączących transport ciepła ze spektroskopią optyczną. Pośrednim celem będzie wyznaczenie nieznanych dotąd parametrów materiałów perowskitowych, takich jak przewodność, dyfuzyjność i efuzyjność cieplna. Użyte wyniki zostaną docelowo użyte do modelowana skuteczności odprowadzania ciepła z warstwy aktywnej.
Naukowiec planuje też uruchomienie na PWr nowego stanowiska do eksperymentów z grupy termoodbicia, polegających na pomiarach zmian współczynnika odbicia materiału pod wpływem bezpośredniej lub pośredniej zmiany jego temperatury.
Za swój największy sukces uznaje zainicjowanie nowej, nie rozwijanej wcześniej na naszej uczelni (a w Polsce w znikomym stopniu) tematyki naukowej - badań fototermicznych, które kontynuuje obecnie w trakcie stażu podoktorskiego oraz zamierza związać z nimi swoją dalszą karierę.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Jego zainteresowania naukowe dotyczą zarzadzania marketingowego, zarządzania innowacjami i zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z naukowcami z kilkunastu krajów i pracuje nad interdyscyplinarnymi badaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, gospodarki cyrkularnej, dyfuzji innowacji, komunikacji w mediach społecznościowych, rynków i polityki energetycznej, marketingu biznesowego oraz świadomości i zaangażowania konsumentów.
Za jedno ze swoich najbardziej znaczących dokonań naukowych uważa stworzenie kierowanie konsorcjum naukowców z czternastu krajów, które prowadziło badania świadomości społecznej na temat Covid-19.
Kieruje również projektem dotyczącym akceptacji społecznej nowych technologii. Zakładał on współpracę z naukowcami z ośmiu krajów w celu badania akceptacji inteligentnych liczników energii elektrycznej przez konsumentów.
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Dr inż. arch. Joanna Majczyk
Wydział Architektury
Katedra Architektury Użyteczności Publicznej i Podstaw Projektowania
Prowadzi badania na temat powojennej, europejskiej architektury i urbanistyki ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji projektowych powstałych w okresie realizmu socjalistycznego. Chce wydobyć na światło dzienne głównie niezrealizowane projekty budowli i zespołów urbanistycznych, a po porównaniu ich z wzorcami radzieckimi – znaleźć odpowiedzi na pytanie o „narodową tożsamość” koncepcji polskich projektantów. Wyniki jej badań powinny pozwolić na zweryfikowanie „tradycyjnie” negatywnej oceny działalności architektów w okresie obowiązywania realizmu socjalistycznego.
W uznaniu działalności publikacyjnej dr Majczyk została poproszona o napisanie artykułu na temat powojennej urbanistyki Wrocławia, który zostanie opublikowany w monografii „Urban planning during socialism: views from the periphery” wydanej w wydawnictwie Taylor&Francis.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa pracę doktorska, będącą w istocie monografią twórczości architekta Andrzeja Frydeckiego, modernisty i jednego z założycieli Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Na przykładzie jego losów zaprezentowała położenie całego pokolenia twórców, którzy odnosili sukcesy w Polsce przedwojennej, a po wojnie borykali się z licznymi problemami, gdy ich doświadczenie było postrzegane raczej jako obciążenie, a nie wyróżnik i atrybut.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA I ELEKTROTECHNIKA
Dr inż. Dominika Kaczorowska
Wydział Elektryczny
Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii
W swojej pracy naukowej zajmuje się metodami optymalizacji, algorytmami sterowania rozpływem mocy w mikrosieci oraz planowaniem pracy elementów, składających się na mikrosieci, w szczególności zasobników energii. W dotychczasowych działaniach skupiała się na opracowaniu scenariuszy sterowania rozpływem mocy w mikrosieci, gdzie głównym elementem, który ulegał sterowaniu, był właśnie magazyn energii.
Na etapie doktoratu opracowała szereg testów pozwalających ocenić dany algorytm optymalizacyjny pod względem jego cech charakterystycznych m.in. prędkości działania, uzyskiwanego błędu, zbieżności i innych. Planuje także dokonać analizy nowych wariantów algorytmu rojowego pod kątem parametrów w zastosowaniu do problemów związanych z planowaniem pracy mikrosieci.
Za najważniejszy efekt swoich dotychczasowych prac uważa badania nad opracowywaniem algorytmów sterowania zasobnikiem w mikrosieci w ramach projektu MESH4U, gdzie część z nich oparta na inteligencji obliczeniowej, zostanie zaimplementowana w rzeczywistym sterowniku zasobnika energii.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA I ELEKTROTECHNIKA
Dr inż. Olga Rac-Rumijowska
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Mikrosystemów
Głównym obszarem jej zainteresowań naukowych są nanokompozyty oraz tkaniny i włókna elektroprzewodzące. W najbliższym czasie planuje nadal rozwijać tę tematykę, przede wszystkim skupiając się na modyfikacji powierzchniowej tkanin i innych podłoży elastycznych.
Tekstylia o właściwościach przewodzących prąd elektryczny mają wiele zastosowań, ponieważ łączą funkcjonalność z wysokim komfortem noszenia. W zależności m.in. od wartości przewodnictwa, kształtów i jakości otrzymanych warstw mogą być stosowane jako materiały ekranujące, ścieżki przewodzące do montażu innych elementów elektronicznych do ubrań czy jako elementy sensorowe.
Za swoje największe osiągnięcie uważa opracowanie metody otrzymywania nanokompozytowych włókien, w której domieszkowanie nanocząstkami zachodzi w wyniku syntezy in situ nanocząstek srebra w roztworze przędzalniczym, z którego następnie formowane są włókna. Opracowana metoda jest zagadnieniem zupełnie nowym i oryginalnym, a metodę tę zastosowała w procesie formowania dwóch rodzajów włókien stosowanych w przemyśle tekstylnym: celulozowych i poliakrylonitrylowych.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA I ELEKTRYKA
Dr inż. Piotr Szyszka
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Mikrosystemów
Prowadzone przez niego prace badawcze związane są z nową dziedziną – mikrosystemami wysokopróżniowymi (high vacuum microsystems lub high vacuum MEMS), która jest rozwijana w zespole naukowym na W12. W planach ma m.in. badania nad możliwością wykonania za pomocą technik MEMS miniaturowego spektrometru mas do analizowania składu atmosfery gazowej i udział w finansowanym przez PGNiG projekcie dotyczącym pomiaru wodoru w gazie ziemnym.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie całkowicie spójnej koncepcji miniaturowego spektrometru mas on-chip wykonanego technikami MEMS. Integruje on wszystkie podzespoły spektrometru mas oraz systemy próżniowe, w tym system pompowy i dozowania próbki, co jest jedyną tego typu konstrukcją na świecie i otwiera drogę do systemów analizy chemicznej o niespotykanej do tej pory skali integracji i miniaturyzacji.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż. Jan Kocoń
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Sztucznej Inteligencji
W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem metod sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka naturalnego. Obecnie większość jego prac dotyczy rozwoju spersonalizowanych modeli opartych o głębokie sieci neuronowe dla zadań subiektywnych, takich jak rozpoznawanie w tekście: emocji, obraźliwości, humoru, wydźwięku, itp. Badania te prowadzą do ukierunkowania metod sztucznej inteligencji na potrzeby konkretnego człowieka i uwzględnienia w procesie decyzyjnym indywidualnych cech osoby oraz kontekstu, w jakim oceniany jest tekst.
Prace te mają również swoje praktyczne zastosowania, gdyż w ramach projektu CLARIN-PL powstały usługi bazujące na opracowanych modelach, które są wykorzystywane przez badaczy z nauk humanistycznych i społecznych, a także przez firmy zajmujące się m.in. monitoringiem mediów.
Za najważniejsze ze swoich dotychczasowych osiągnięć uważa swój udział w projekcie CLARIN, dzięki czemu ma możliwość realizacji w dużym zespole badań z zakresu personalizacji modeli uczenia maszynowego w analizie emocji, a także z zakresu wykorzystania metod Continual Learning w zadaniach NLP.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż. Paweł Ksieniewicz
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
Prowadzone przez niego badania dotyczą tzw. klasyfikacji danych trudnych, rozumianej przez przetwarzanie danych wielowymiarowych, strumieniowych oraz o istotnym stopniu niezbalansowania.
Od grudnia 2021 kieruje projektem SWAROG (System Wykrywania Dezinformacji Metodami Sztucznej Inteligencji), który uzyskał maksymalną punktację NCBiR w konkursie INFOSTRATEG I otrzymując dofinansowanie w wysokości ponad 8,5 mln zł.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie uważa połączenie wątku detekcji źródeł dezinformacji z analizą danych strumieniowych i otrzymanie grantu na realizację projektu SWAROG. Jest też głównym autorem publikacji „Fake news detection from data streams” stanowiącej pierwszą analizę zjawiska fake news interpretowanego jako problem dynamiczny, podlegający dryfom koncepcji, gdzie modele ulegają czasowej degeneracji.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Łukasz Lamch
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii i Technologii Procesów Chemicznych
Jego zainteresowania naukowe związane są m.in. z chemią koloidów, zjawiskami powierzchniowymi, syntezą i zastosowaniem surfktantów oraz kopolimerami blokowymi.
W planach ma prowadzenie badań z zakresu wykorzystania spontanicznej emulsyfikacji do pułapkowania związków bioaktywnych w nanostrukturach typu core shell (rdzeń otoczka), stabilizowanych przez hydrofobowo funkcjonalizowane polielektrolity (HF PEs). Ze względu na duży, udowodniony potencjał aplikacyjny opisanej techniki badania będą obejmowały wykorzystanie emulgatora membranowego do optymalizacji procesu, w celu określenia krytycznych parametrów procesowych, wpływających na jakość i parametry produktu.
Za najważniejszy efekt swoich dotychczasowych prac w zakresie projektowania, syntezy, enkapsulacji barwników o zróżnicowanej hydrofobowości i badań optymalizacyjnych chemikaliów wysokoprzetworzonych (ang. fine chemicals) uważa otrzymanie struktur amfifilowych o założonych cechach użytkowych, spełniających zasady „zielonej chemii” i przeznaczonych do modyfikacji powierzchni, a także solubilizacji ftalocyjanin cynku w kierunku uzyskania chemicznie i koloidalnie stabilnych dyspersji o znakomitych właściwościach optycznych.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Anna Siekierka
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych
Aktualnie zajmuje się badaniem tego, w jaki sposób możliwe jest selektywne rozdzielenie jonów metali z roztworów wodnych z jednoczesnym odzyskiem energii. Bada to w ramach procesów membranowych i elektro-membranowych działających z wykorzystywaniem zewnętrznego pola elektrycznego. Jej badania mają na celu poznanie i zrozumienie zjawiska selektywnego transportu jonów metali oraz jego wpływu na wytworzenie różnic potencjałów elektrycznych w modułach membranowych.
Jej największym osiągnięciem naukowym jest opracowanie i wytworzenie metod selektywnej separacji jonów litu zarówno z wód zasolonych (wód geotermalnych bogatych w lit), jak również z roztworów poługowniczych pochodzących ze zużytych baterii litowych.
Pierwszy aspekt badań dotyczył rozwijania koncepcji wykorzystywania układu pojemnościowej dejonizacji do wytworzenia układu hybrydowego pozwalającego na selektywne wydzielanie soli litu z roztworów rzeczywistych. Kolejnym była separacja jonów litu z roztworów poługowych pochodzących ze zużytych baterii litowych na drodze procesu elektrodializy (rozdział Li, Co i Ni). Dr Siekierka otrzymała selektywną membranę kationowymienną w kierunku transportu jonów kobaltu.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Dawid Skrzypczak
Wydział Chemiczny
Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
Naukowo interesuje się materiałami hydrożelowymi, waloryzacją biomasy odpadowej do celów nawozowych i paszowych, odzyskiem mikroelementów z materiałów odpadowych, procesami adsorpcji i biosorpcji oraz technologiami oczyszczania wody i ścieków.
Obecnie pracuje nad innowacyjną metodą dostarczania składników odżywczych dla roślin, polegającą na wytwarzaniu powłok na bazie naturalnych polimerów zawierających makro- i mikroskładniki odżywcze oraz substancje stymulujące wzrost roślin (m.in. hydrolizaty białkowe, biowęgle, hydrowęgle) na nasionach.
Za swoje najważniejsze osiągnięcia naukowe uważa m.in. współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i firmą Aktiw zakończoną wdrożeniem, uzyskanie patentu z zakresu technologii nawozowych (nawozy hydrożelowe), publikowanie w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (∑IF: 188.669, h-index: 9, cytowania: 291 (wg. bazy Scopus) czy współtworzenie technologii nawozów na bazie surowców odnawialnych, które posiadają duży potencjał wdrożeniowy.
INŻYNIERIA LĄDOWA I TRANSPORT
Dr inż. arch. Anna Karolak
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Konstrukcji Budowlanych
Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół takich tematów jak historia architektury, obiekty historyczne, drewniane konstrukcje zabytkowe, praca statyczna konstrukcji, elementów i połączeń w historycznych obiektach drewnianych.
W planach ma prowadzenie badań dotyczących analizy rozwoju konstrukcji historycznych drewnianych więźb dachowych. Zrozumienie specyfiki dawnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych jest bowiem bardzo istotne nie tylko dla poznania historii tych elementów czy struktur i określenia ich wartości, ale także przy projektowaniu i realizacji prac konserwatorskich, restauratorskich, remontowych i naprawczych.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa m.in. opracowanie modelu pracy statycznej wybranych połączeń ciesielskich w drewnianych obiektach zabytkowych, porównanie wpływu dodatkowych elementów zabezpieczających zastosowanych dla poszczególnych złączy oraz wyliczenie parametrów efektywności tych złączy wykonane w ramach pracy doktorskiej.
INŻYNIERIA LĄDOWA I TRANSPORT
Dr inż. Paweł Niewiadomski
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych
W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. kompozytami na bazie cementu, dodatkami do betonów, projektowaniem mieszanek betonowych, badaniami właściwości reologicznych, fizycznych i mechanicznych kompozytów cementowych oraz zastosowaniem materiałów z recyklingu pod kątem ich zastosowania w budownictwie.
W planach ma prowadzenie badań związanych z wykorzystaniem odpadów z przemysłu rafineryjnego jako częściowego zamiennika cementu i kruszywa drobnego w celu otrzymania ekologicznych zapraw i betonów nowej generacji. Prace związane będą z problemem zagospodarowania zużytych materiałów, wykorzystanych przez przemysł paliwowy w trakcie procesów rafineryjnych, które są składowane na hałdach, w ilości tysięcy ton. Wykorzystanie odpadów jako dodatku do produkcji betonu, najpowszechniej stosowanego konstrukcyjnego materiału na świecie, stanowi wartość ekonomiczną, ekologiczną i wpisującą się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa ocenę wpływu dodatku wybranych nanocząstek na właściwości betonu samozagęszczalnego w ramach rozprawy doktorskiej.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Anna Dmitruk
Wydział Mechaniczny
Katedra Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki
Naukowo zajmuje się odlewnictwem metali, przetwórstwem tworzyw sztucznych, materiałami kompozytowymi, fazami typu MAX i akumulacją energii cieplnej.
Aktualnie pracuje w kilku projektach jako wykonawca - m.in. nad opracowaniem innowacyjnych, wymiennych struktur energochłonnych kasków ochronnych na bazie tworzyw biodegradowalnych oraz ASTEP "Application of Solar Thermal Energy to Processes".
Za swoje największe osiągnięcie w pracy naukowo-badawczej uważa rozwój materiałów wysokoporowatych, które mogą znaleźć zastosowanie w co najmniej dwóch sektorach przemysłu: maszynowym i energetycznym. Pierwsza aplikacja dotyczy technologii wytwarzania porowatych preform faz typu MAX o porowatości otwartej, odpowiedniej dla późniejszego procesu infiltracji ciśnieniowej. Druga grupa materiałów wysokoporowatych (nad którą pracowała jako członek zespołu w projekcie ACCUSOL) to otwartokomórkowe piany metaliczne wytwarzane metodą odlewania precyzyjnego z wykorzystaniem techniki replik pian poliuretanowych.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Dariusz Pyka
Wydział Mechaniczny
Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Od 2017 r. zajmuje się opracowaniem naukowym charakterystyk dynamicznych w zakresie skuteczności energochłonnej struktur kompozytowych w obszarze analiz nieklasycznych modeli rozpraszających energię uderzenia jak i modelowania numerycznego z wykorzystaniem hybrydowych metod typu MES, SPH itp. W efekcie opracował zamkniętą metodykę procedur z wykorzystaniem granicznego odkształcenia. Prace te dotyczyły szerokiej gamy materiałów i były rozpatrywane w różnych obszarach ich aplikacyjności, czego przykładem mogą być konkretne analizy dotyczące reaktorów chemicznych czy komór spalania.
Za swoje największe osiągnięcia naukowe uważa opracowanie, konstrukcję i optymalizację numeryczną nowej serii słupów sieci trakcyjnej dla ZBK Radom z sukcesem wdrożonych na liniach komunikacyjnych PLK należących do spółki PKP, a także opracowanie konstrukcji żarówki grafenowej w standardzie przemysłowym jako gotowy produkt oraz opracowanie konstrukcyjne gotowego produktu generatora wodorowego z wykorzystaniem mikrolaserów jako kompleks modułowy.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Paweł Sokołowski
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Naukowo zajmuje się inżynierią powierzchni, skupiając się obecnie nad technologią uszlachetniania warstwy wierzchniej (procesy natryskiwania cieplnego i napawania), zastosowania nowoczesnych materiałów pod konkretne zastosowania czy diagnostyki tych procesów.
Kieruje dwoma projektami (z NCN i NCBiR). W ramach pierwszego prowadzi badania dotyczące powłokowych barier cieplnych stosowanych np. w silnikach odrzutowych. Planuje opracowanie ich nowej generacji poprzez wykorzystanie mikroteksturyzowania laserowego jako dodatkowej obróbki warstwy wierzchniej.
Drugi z projektów polega na opracowaniu prototypu nowatorskiego urządzenia – o nazwie „Ultramizer” – do produkcji proszków metali. Dzięki wykorzystaniu procesu atomizacji ultradźwiękowej możliwe będzie produkowanie materiałów proszkowych o kontrolowanej charakterystyce (m.in. rozkładzie wielkości cząsteczek proszku, morfologii czy składzie chemicznym).
Za swoje najważniejsze osiągnięcie badawcze uważa opisanie możliwości wytwarzania powłok ceramicznych o kontrolowanej mikrostrukturze, czyli kolumnowych, gęstych i porowatych, metodą Suspension Plasma Spraying (SPS) oraz dyskusję na temat mechanizmów narastania powłok.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Anna Kisiela-Czajka
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Inżynierii Konwersji Energii
Zajmuje się fizykochemią i technologią wysokouwęglonych odpadów przemysłu paliwowo-energetycznego, chemizmem i kinetyką procesów oczyszczania spalin kotłowych z zanieczyszczeń gazowych oraz aparaturą procesową.
Aktualnie prowadzi badania nad funkcjonalnością materiałów węglowych jako prekursorów niskotemperaturowych katalizatorów w procesie redukcji tlenków azotu ze spalin kotłowych.
Oprócz działań badawczo-naukowych podejmuje także współpracę z przedsiębiorcami zainteresowanymi wytwarzaniem węgli aktywnych z odpadów technologicznych i śmieci. W planach mają stworzenie mobilnej instalacji umożliwiającej utylizację ok. 15 tys. ton śmieci/paliwa RDF rocznie w celu wytworzenia syngazu i węgla aktywnego. Jest także zaangażowana w budowę pilotowej instalacji pirolizy odpadów.
Za najważniejszy efekt swoich dotychczasowych prac uważa opracowanie metodologii konwersji poprocesowych odpadów energetycznych do węgli aktywnych oraz projekt prototypowego filtraantysmogowego na potrzeby oczyszczania spalin z domowych kotłów c.o., którego sercem jest właśnie owe złoże węglowe.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Zbigniew Rogala
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej
Obecnie prowadzi prace związane z chłodziarkami i skraplarkami na mieszaniny węglowodorów. Dotyczą m.in. wpływu temperatury za stopniem kaskadowym na efektywność chłodziarki oraz optymalizacji składu mieszaniny w zależności od temperatury czy modelowania oraz badań eksperymentalnych wymiany ciepła podczas rekuperacji dla wieloskładnikowej, dwufazowej mieszaniny roboczej.
Współpracuje z firmą CryoScience – światowym potentatem na rynku urządzeń do krioterapii oraz Centrum Technologii Wodorowych w Instytucie Energetyki, prowadząc z nimi prace badawcze. Uczestniczy także w pracach „Krajowego Konsorcjum FEMTOFizyka w budowie, uruchomieniu i działaniu Europejskiego Ośrodka Badań Antyprotonami i Jonami – FeedBoxes and Feed-in-lines for SIS100”.
Za swoje największe osiągnięcie uważa opracowanie we współpracy z Cryo Science innowacyjnej technologii chłodziarek kriogenicznych (o m.in. wysokiej wydajności i zapewniających niższe temperatury) przeznaczonych do zastosowania w krioterapii ogólnoustrojowej.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Jacek Wodecki
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Katedra Górnictwa
Zajmuje się projektowaniem metod analizy danych na potrzeby diagnostyki elementów maszyn górniczych. Szczególnie interesuje go analiza danych posiadających skomplikowaną i niejednorodną budowę, takich jak np. drgania lub hałas.
Są to dane rejestrowane z wysokimi częstotliwościami próbkowania rzędu dziesiątek kiloherców i często zawierają złożoną strukturę informacyjną. W analizie tego typu danych kluczowe jest wyekstrahowanie części informacyjnej, w praktyce rozdzielenie poszczególnych składowych – zarówno informacyjnych, jak i nieinformacyjnych. W związku z tym planuje prowadzić badania nad rozwojem metod mających pozwolić na dekompozycję danych i izolację komponentów informacyjnych.
Jego najbardziej znaczącym osiągnięciem naukowym jest opracowanie progresywnego algorytmu genetycznego (PGA). Służy on do otrzymania optymalnego filtru na potrzeby filtracji sygnału diagnostycznego zmierzonego na uszkodzonym łożysku.
MATEMATYKA
Dr Michał Balcerek
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki Stosowanej
Naukowo interesuje się procesami stochastycznymi, rachunkiem prawdopodobieństwa i zastosowaniami matematyki.
Jako główny cel stawia sobie obecnie pracę nad metodologią związaną z identyfikacją i walidacją procesów heteroskedastycznych oraz podwójnie stochastycznych. Chce się zająć zwłaszcza rozważeniem modeli dyfuzji i anormalnej dyfuzji takich jak ruch Browna, ułamkowy ruch Browna czy wieloułamkowy ruch Browna, poprzez dodanie do nich dodatkowego czynnika losowości, jak np. losowej dyfuzyjności w ułamkowym ruchu Browna.
Za swoje największe osiągnięcie uważa wyniki, które przedstawił w cyklu prac związanych z testowaniem procesów gaussowskich, które są niezmiernie ważną klasą, za pomocą której można modelować i przewidywać najróżniejsze dane rzeczywiste.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Marta Dudek
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Głównym celem jej badań jest synteza nowych sond molekularnych opartych o motyw azobenzenowy. Ponadto zajmuje się badaniem oddziaływań różnych związków (azobenzeny, porfiryny, metaloorganiczne kompleksy rutenu) z G-kwadrupleksami oraz określeniem właściwości nieliniowych wybranych pochodnych z wykorzystaniem techniki z-scan.
Za swoje największe osiągnięcia naukowe uważa otrzymanie nowych układów hybrydowych zawierających DNA lub HSA i molekuły fotochromowe i wykazanie możliwości sterowania światłem indukowaną odpowiedzią chirooptyczną uzyskanych nanostruktur. Drugą kwestią jest otrzymanie nowych orto-fluorowych pochodnych azobenzenu, dla których proces izomeryzacji w obie strony może być indukowany światłem widzialnym oraz udowodnienie, że przy użyciu tych związków można sterować temperaturą topnienia DNA.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Wioletta Rut
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Biologicznej i Bioobrazowania
Stworzyła autorską metodę modyfikacji białek SUMO, która może doprowadzić do otrzymania nowych, selektywnych narządzi chemicznych do badania proteaz SENP. W najbliższym czasie planuje rozwinięcie tej metody modyfikując C-końcowe fragmentu białka ubikwityny.
Za swoje najważniejsze osiągniecie naukowe uważa opracowanie selektywnych narzędzi chemicznych – substratów fluorogenicznych, inhibitorów i markerów chemicznych do monitorowania aktywności proteaz Mpro i PLpro koronawirusa SARS-CoV-2. Enzymy te niezbędny są w procesie namnażania się koronawirusa. Wyniki jej badań zostały opisane w dwóch prestiżowych czasopismach „Nature Chemical Biology” i „Science Advances”. Opracowane związki mogą zostać wykorzystane do optymalizacji struktury leków projektowanych do walki z COVID-19 oraz jako narzędzia diagnostyczne.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Adam Szukalski
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Jego zainteresowania naukowe dotyczą badania właściwości optycznie nieliniowych II-go i III-go rzędu dla związków koordynacyjnych metali (Ru, Zn) oraz ligandów pochodzenia organicznego, zawierających ugrupowanie tiofenu, tetratiafulwalenu i innych, a także związków będących metalohelikatami.
Bada też zdolności do optycznej modulacji współczynnika załamania światła w cyklicznym azobenzenie domieszkującym polimer syntetyczny (PMMA) oraz naturalny na bazie kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA).
W planach ma złożenie projektu do konkursu Opus Narodowego Centrum Nauki. Będzie on dotyczył druku 3D oraz wpływu parametrów procesowych na właściwości spektroskopowe tak otrzymywanych obiektów trójwymiarowych. Za swoje największe osiągniecie naukowe stworzenie całkowicie optycznego przełączania w materiałach organicznych.
NAUKI FIZYCZNE
Dr inż. Izabela Garaszczuk
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Optyki i Fotoniki
Prowadzi badania naukowe w zakresie diagnostyki zespołu suchego oka, oceny dynamiki filmu łzowego, bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktowych oraz optometrii klinicznej z naciskiem na przedni odcinek oka.
Przez trzy lata poprzedzające zatrudnienie w Katedrze Optyki i Fotoniki PWr prowadziła badania na Uniwersytecie w Walencji w ramach projektu EDEN (European Dry Eye Network), finansowanego z grantu Marii Skłodowskiej-Curie. Za cel postawiła sobie usprawnienie dotychczas stosowanego protokołu diagnostycznego Zespołu Suchego Oka (ZSO). Poszukiwała pojedynczego biomarkeru (makro-biomarkeru), który uchwyci złożoną naturę tego schorzenia i umożliwi diagnozowanie ZSO w oparciu o jeden prosty test. A następnie śledzenie przebiegu choroby oraz efektywnej terapii.
Obecnie planuje zająć się standaryzacją stworzonych przeze siebie protokołów do pomiaru dynamiki wymiany filmu łzowego i opisanie różnic w mierzonych parametrach w oczach zdrowych i oczach w początkowej fazie ZSO. Zamierza też nieustannie poszerzać swoją bazę danych klinicznych, opracowując jednocześnie nowe techniki analizy uzyskanych obrazów.
NAUKI FIZYCZNE
Dr inż. Katarzyna Gwóźdź
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Technologii Kwantowych
Prowadzi prace badawcze dotyczące nowych materiałów na ogniwa fotowoltaiczne. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą badania defektów w półprzewodnikach metodami elektrycznymi, efektów plazmonowych w fotowoltaice oraz zastosowania materiałów piro- i ferroelektrycznych w fotoogniwach.
Obecnie planuje wykonanie badań defektów obecnych w tranzystorach MOSFET bazujących na krzemie typu n i p, różnych tlenkach (SiO2, HfO2, AlO2) oraz warstwy metalicznej z aluminium metodami elektrycznymi. Ich efektem ma być optymalizacja tych urządzeń.
Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa zrewidowanie i rozszerzenie wiedzy na temat defektów związanych z obecnością kompleksów wodoru w krzemie. Pomimo tego, że badania na ten temat prowadzone są od kilkudziesięciu lat, wciąż prezentowano niejednoznaczne, czasami wręcz sprzeczne wyniki na temat tych defektów. Badania dr Gwóźdź, publikowane w prestiżowych czasopismach, wykorzystujące wysokorozdzielcze metody pomiarowe są nie tylko spójne z przewidywaniami teoretycznymi, ale również ujednolicają i porządkują dotychczasową wiedzę.
NAUKI FIZYCZNE
Dr inż. Mateusz Szatkowski
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Optyki i Fotoniki
Zajmuje się kształtowaniem wiązki laserowej, modulując amplitudę, fazę oraz polaryzację światła. W ramach rozprawy doktorskiej rozwinął technikę generowania, optymalizacji i charakterystyki wiązek świetlnych przy użyciu przestrzennych modulatorów światła. Następnie testował opracowane metody w pracach badawczych, przy których współpracował z naukowcami z Meksyku i Ukrainy.
Koncepcja, którą realizuje w swoich badaniach, to z jednej strony ciągłe rozwijanie metod kształtowania wiązki laserowej, a z drugiej bezpośrednie stosowanie niekonwencjonalnych wiązek w prowadzonych przeze niego pracach badawczych. Swoją najbliższą naukową przyszłość wiąże z dwoma już rozpoczętymi projektami, które rozwija we współpracy z University of North Carolina at Charlotte (UNCC) i Tecnologico de Monterrey (TEC).
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Dr inż. arch. Marta Rusnak
Wydział Architektury
Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki
Korzystając z niestandardowych metod i narzędzi, prowadzi badania nad postrzeganiem dziedzictwa architektonicznego. Stosuje bezinwazyjne rejestratory ruchu gałek ocznych, czyli eyetrackery: stacjonarne, mobilne i zintegrowane z goglami wirtualnej rzeczywistości. Dzięki tym technologiom definiuje problemy związane z wybranymi zagadnieniami konserwatorskimi w różnych skalach – urbanistycznej, architektonicznej, a także w skali detalu architektonicznego.
W najbliższych latach chce pogłębiać wiedzę na temat: technologii biometrycznych, psychologii poznawczej i nowych metod analizy danych. Zamierza rozszerzyć swoje badania o inne typy eksperymentów, np. o galwanometryczny pomiar skórny czy EEG. Pracuje nad monografią habilitacyjną na temat potencjału wykorzystania urządzeń biometrycznych do sprawowania efektywnej, prospołecznej i partycypacyjnej opieki nad zabytkami.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA I ELEKTROTECHNIKA
Dr inż. Michał Jasiński
Wydział Elektryczny
Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii
Jego zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach związanych z jakością energii elektrycznej, generacją rozproszoną, mikrosieciami i wirtualnymi elektrowniami oraz eksploracją danych (data mining).
W swojej dotychczasowej pracy badał m.in. możliwości identyfikacji różnych stanów pracy generacji rozproszonej ijej wpływu na sieć z wykorzystaniem analizy skupień. Badania te dotyczyły bloków gazowo-parowych pracujących w sieciach kopalnianych KGHM Polska Miedź.
W najbliższym czasie planuje wyjazd na staż naukowy w Sapienza Università di Roma, realizowany w ramach projektu finansowanego w konkursie Miniatura 4 NCN. Zapozna się tam z rzeczywistym układem mikrosieci działającej w ramach laboratorium LAMBDA – laboratorium układów elektrycznych, mikrosieci i automatyki przemysłowej - oraz z wykorzystaniem zasobów laboratorium na potrzeby wytworzenia bazy danych pomiarowych reprezentujących różne scenariusze pracy mikrosieci.
Jest m.in. laureatem Nagrody Rektora PWr oraz konkursu „Secundus” dla naukowców Politechniki Wrocławskiej z najlepszym dorobkiem publikacyjny. Pełni także funkcję kierownika Zespołu Elektrotechniki Teoretycznej.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA I ELEKTROTECHNIKA
Dr inż. Agnieszka Podwin
Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki
Katedra Mikrosystemów
Zajmuje się m.in. mikrosystemami analitycznymi i bio-chipami. W ramach projektu NCBiR pracowała nad budową zintegrowanego urządzenia mikrofluidycznego umożliwiającego prowadzenie hodowli komórek w środowisku pozbawionym ciążenia ziemskiego. Z kolei we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich prowadzi także badania nad mikrofluidyczną platformą lab-on-chip (LOC) umożliwiającą pozaustrojową hodowlę komórek nowotworowych i kontrolowaną stymulację leków onkologicznych w jej obrębie.
W planach ma m.in. badania toksyczności spalin emitowanych z pojazdów mechanicznych. Projekt zakłada opracowanie biologicznego czujnika lab-on-chip, który pozwoli na jakościową i ilościową analizę toksyczności gazów emitowanych z silników pojazdów o zapłonie samoczynnym i iskrowym, w kontekście zmiany metabolizmu wybranych, wrażliwych na te gazy, obiektów biologicznych.
Za jedno ze swoich największych osiągnięć uważa umiejętność konstruowania miniaturowych, przenośnych, wielozadaniowych i w pełni zintegrowanych platform mikrofluidycznych o niezwykle użytecznych zastosowaniach w biomedycynie.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż. Wojciech Rafajłowicz
Wydział Elektroniki
Katedra Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania
Jego zainteresowania naukowe związane są m.in. z optymalizacją, w tym algorytmami metaheurystycznymi i rozwiązywaniem problemów z ograniczeniami, sterowaniem optymalnym, przetwarzaniem obrazów oraz systemami wbudowanymi.
Zajmuje się m.in. metodami i algorytmami uczenia sekwencji decyzji w procesach repetycyjnych, tak by osiągały one wyniki optymalne przy zadanych ograniczeniach. Plan jego badań obejmuje opracowanie teorii i algorytmów będących uogólnieniem na szersze klasy procesów, nie tylko produkcyjnych, ale także informatycznych i symulacyjnych (np. rozprzestrzeniania się i tłumienia epidemii).
Za swoje największe osiągnięcie uważa rozszerzenie ILC na problemy opisywane równaniami całkowymi oraz na problemy optymalnego ILC z dowolnym wskaźnikiem jakości (w odróżnieniu od optymalizacji tylko normy błędu). Udowodnił warunki optymalności dla ILC w systemach opisywanych równaniami całkowitymi typu Volterry i Fredholma oraz opracował metody numeryczne poszukiwania sterowań optymalnych w obu przypadkach.
Jest członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Bierze także udział w pracach międzynarodowej grupy badawczej MOCOS, która zajmuje się prognozowaniem rozwoju pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż. Róża Goścień
Wydział Elektroniki
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
Prowadzi badania związane z opracowaniem i implementacją dedykowanych modeli i algorytmów pozwalających poprawiać efektywność działania optycznych sieci szkieletowych oraz zwiększać poziom ich przeżywalności. Prace realizowane są w ramach projektu badawczego, którego jest kierownikiem, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Jest laureatką m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, programu „Start” realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, otrzymała również Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską.
Współpracuje z działającym na Wydziale Elektroniki Kołem Naukowym SISK, prowadząc m.in. warsztaty sieciowe, wspierając pierwsze prace badawcze studentów z zakresu optymalizacji i sieci komputerowych i współorganizując międzynarodową konferencję naukową dla studentów i doktorantów International Student Workshop.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
Dr inż. Agnieszka Uryga
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Biomedycznej
W swoich dotychczasowych badaniach dr Agnieszka Uryga zajmowała się zastosowaniem nowatorskiego sposobu estymacji zmian objętości krwi mózgowej. Dzięki stworzonemu przez nią modelowi PFF (model proksymalny pulsacyjnego przepływu krwi w kierunku dalszych pięter układu naczyniowego mózgowia) mogła przeanalizować parametry hermodynamiczne. Rozwiązanie to pozwala scharakteryzować mózgowe tętnicze łożysko naczyniowe bez konieczności stosowania metod obrazowych. W przyszłości model ma pomóc ocenić stopień zaawansowania zmian struktury naczyń mózgowych, występującej w chorobie miażdżycowej czy otyłości.
W najbliższym czasie dr Agnieszka Uryga planuje skupić się na trzech kolejnych zadaniach. Najpierw będzie analizować mikroprzemieszczeń błony bębenkowej z wykorzystaniem algorytmu video motio magnification (VNM), by zidentyfikować narost ciśnienia wewnątrzczaszkowego u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu. Chce także ocenić aktywności autonomicznego układu nerwowego i autoregulacji mózgowej podczas destrukcji mózgu w krwotoku podpajęczynówkowym oraz stan autoregulacji mózgowej u osób zakażonych SARS-CoV-2 z ostrą niewydolnością oddechową.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Piotr Cyganowski
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii
Materiałów Polimerowych i Węglowych
Dr Piotr Cyganowski za swoje najważniejsze osiągnięcie uważa opracowanie Uniwersalnej Platformy Materiałowej (UPM) do wielofunkcyjnych, interdyscyplinarnych zastosowań, łączących dziedziny inżynierii chemicznej oraz inżynierii i ochrony środowiska. Dzięki temu stworzył szereg metod i materiałów zwiększających efektywność recyklingu Złota (Au) ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również separacji Molibdenu (Mo), Wanadu (V) i Renu (Re) z roztworów symulujących półprodukty przetwarzania złóż miedzi i molibdenu.
Jego badania wpisują się w trend otrzymywania nowych nanomateriałów do kontroli i zwalczania chorób cywilizacyjnych i dlatego chce je kontynuować podczas swoje kadencji w Academii Iuvenum.
Naukowiec z W3 blisko współpracuje także z gospodarską: m.in. oceniał kondycję złoża żywicy jonowymiennej wykorzystywanej w procesach technologicznych w Hucie Miedzi Legnica czy optymalizował parametry procesowe kolumn jonowymiennych do uzdatniania i zmiękczania wody oferowane przez firmę WIGO GĄSIOROWSKI Technologie Wodne (Wrocław). Współpracuje również z Artstrefa Witold Skorulski przy wdrożeniu technologii oczyszczania wód zbiornika retencyjnego Turawa (woj. opolskie).
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Daria Podstawczyk
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii
Materiałów Polimerowych i Węglowych
Do swoich najważniejszych osiągnięć naukowych dr Daria Podstawczyk zalicza opracowanie technologii uzdatniania komunalnych ścieków oczyszczonych do produkcji wody wraz z odzyskiem cennych składników mineralnych. Badania te prowadzi w ramach trwającego obecnie projektu wdrożeniowego, realizowanego przy współpracy z MPWiK S.A. we Wrocławiu. Dzięki naszej technologii żaden składnik ścieków oczyszczonych nie zmarnuje się, a najważniejszym produktem jest woda oczyszczona, jako alternatywa dla wody technologicznej.
W najbliższym czasie zamierza m.in. zająć się realizacją projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, których jest kierownikiem. Dotyczą one opracowania technologii uzdatniania ścieków oczyszczonych i odzysku cennych składników nawozowych ze ścieków, jak również technologii druku trójwymiarowego z materiałów hydrożelowych.
INŻYNIERIA LĄDOWA I TRANSPORT
Dr inż. Marcin Chwała
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego
Pracuje nad podejściem pozwalającym znajdować optymalne położenia sondowań statycznych podłoża (CPT) dla konstrukcji posadowionych na fundamentach bezpośrednich. Celem jest stworzenie algorytmu pozwalającego na ustalenie położeń CPT w sytuacji, gdy nie ma wykonanych żadnych badań lub gdy część sondowań została już wykonana i konieczne jest wskazanie optymalnych położeń dodatkowych sondowań.
Dotychczas realizował m.in. dwa uczelniane granty w ramach konkursu Młoda Kadra oraz grant Narodowego Centrum Nauki Miniatura 2 „Ocena losowej nośności fundamentów bezpośrednich z uwzględnieniem przestrzennej zmienności parametrów gruntu oraz lokalizacji sondowań podłoża”.
Od 2020 r. jest delegatem Polskiego Komitetu Geotechniki w komitecie roboczym TC-304 „Engineering Practice of Risk Assessment and Management” działającym przy International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (ISSMGE).
INŻYNIERIA LĄDOWA I TRANSPORT
Dr inż. Sławomir Czarnecki
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Budownictwa Ogólnego
Zajmuje się m.in. metodami nieniszczących badań, sztuczną inteligencją i kompozytami cementowymi.
W planach ma m.in. badania poświęcone ocenie wpływu rodzaju deskowania na morfologię powierzchni betonu architektonicznego z punktu widzenia jej potencjału na zabrudzenie pyłem zawieszonym. Prace będą prowadzone w ramach uzyskanego w 2020 r. grantu NCN Miniatura i grantu Sonata, o który planuje wystąpić w 2021 r.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa opracowanie na drodze badawczej modelu identyfikacji zespolenia betonowej warstwy naprawczej z warstwą podkładową z wykorzystaniem metod nieniszczących i sztucznej inteligencji.
Zdobył srebrny i brązowy medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG (2017 i 2018) oraz brązowy medal na XI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS (2017).
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Andrzej Żak
Wydział Mechaniczny
Katedra Inżynierii Pojazdów
Zajmuje się technikami transmisyjnej mikroskopii elektronowej in situ, która polega na oddziaływaniu na preparat bezpośrednio podczas obserwacji. Prowadzi eksperymenty polegające na zmianie temperatury materiału, co wprost prowadzi do przemian strukturalnych. Daje to możliwość m.in. opisu mechanizmów wydzieleniowych w stopach metali i bezpośredniego badania zależności krystalograficznych metodami dyfrakcji elektronowej.
Naukowiec rozwija także metody opisu struktury kompozytów cementowych i przekrojów skał przy pomocy metod skaningowej mikroskopii elektronowej. Przygotowuje także metodologię do obrazowania biologicznych makromolekuł bez użycia dedykowanego mikroskopu kriogenicznego (cryoEM). Stworzył już urządzenie do przygotowywania podłoży, dopracował technik kontrastowania negatywowego i uzyskał same obrazy elektronowe. Teraz zajmie się obróbką danych.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska
Wydział Mechaniczny
Katedra Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji
Zajmuje się inżynierią mechaniczną, ale jej badania mają charakter interdyscyplinarny. Łączy w nich bowiem zagadnienia technologiczne z badaniami materiałowymi i inżynierią biomedyczną. Aktualnie koncentruje się na wykorzystaniu technologii przyrostowych do zastosowań medycznych dla szerokiego spektrum dedykowanych materiałów.
Jej działalność badawcza polega na projektowaniu, wytwarzaniu i badaniu zaawansowanych obiektów biomedycznych, takich jak rusztowania wspomagające regenerację tkanek, implanty dostosowane do anatomii pacjenta czy nośniki leków. Podejmuje też prace związane z przetwarzaniem modyfikowanych polimerów naturalnych w technologii biodrukowania. Jej badania obejmują również zagadnienia związane z preparatyką próbek biologicznych, analizą mikroskopową (SEM) i funkcjonalizacją powierzchni elementów wytwarzanych przyrostowo.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Paweł Widomski
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Jego działalność naukowa koncentruje się na warstwach i powłokach zapewniających lepsze właściwości użytkowe. Pracuje m.in. nad warstwami hybrydowymi zwiększającymi odporność na zużycie narzędzi stosowanych w procesach kucia na gorąco.
Podobne badania prowadzi z Kuźnią Jawor, opracowując technologię dokładnej i wysokowydajnej regeneracji narzędzi kuźniczych przez napawanie.
Zajmuje się także wykorzystywaniem addytywnego napawania łukowego do budowania dużych obiektów konstrukcyjnych różnego zastosowania oraz zamierza opracować koncepcję uniwersalnej technologii azotowania napoin, która w przyszłości może być wdrożona w działalności firm z branży spawalniczej. Będzie też uczestniczył w budowie zintegrowanego i wielofunkcyjnego urządzenia do przeciwwirusowej dezynfekcji oraz monitorowania stanu zdrowia osób poruszających się w przestrzeni publicznej.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Jakub Jurasz
Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra Wodociągów i Kanalizacji
Dr Jakub Jurasz specjalizuje się w badaniach z zakresu integracji odnawialnych źródeł energii do krajowego systemu energetycznego. Po obronie doktoratu skoncentrował się na modelowaniu oraz prognozowaniu przepływu energii pomiędzy układami hybrydowymi a systemem energetycznym. Następnie zajął się wykorzystaniem dyspozycyjności elektrowni przepływowych, współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi. Uzyskane wyniki pozwalają mu obecnie na prowadzenie bardziej interdyscyplinarnych badań, poprzez umiejscowienie energetyki - kluczowego zainteresowania badawczego naukowca z W7 - w kontekście ogniwa woda-żywność-energia.
Za swój szczególny sukces dr Jurasz uważa stworzenie wokół siebie silnego, interdyscyplinarnego i wielokulturowego nieformalnego zespołu zajmującego się zagadnieniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. W najbliższym czasie planuje m.in. złożyć dwa wnioski projektowe w ramach programu Lider oraz Sheng, a także przygotować monografię habilitacyjną, a w przyszłości złożyć wniosek habilitacyjny.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Bartosz Gil
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
Prowadzi badania mające na celu określenie przydatności nowych mieszanin azeo- i zeotropowych w realizacji obiegów lewobieżnych. Analizowane przez niego mieszaniny charakteryzują się znikomym wpływem na tworzenie efektu cieplarnianego, co jest obecnie dominującym kryterium wykorzystania substancji jako czynników chłodniczych.
Wkrótce (jako kierownik) rozpocznie także prace nad projektem COOLSPACES polegającym na opracowaniu, wdrożeniu i rozpowszechnieniu pionierskiej technologii w celu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Ma ona prowadzić do stworzenia całkowicie niezależnego od sieci energetycznej systemu klimatyzacji, napędzanego energią promieniowania słonecznego. W ramach projektu stworzy instalację demonstracyjną z prototypowym urządzeniem chłodniczym, wykorzystującym badane przez niego mieszaniny alternatywnych czynników chłodniczych.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Magdalena Nemś
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
Prowadzi badania związane z powietrznymi kolektorami słonecznymi. Koncentruje się na wykorzystaniu kolektora słonecznego jako nagrzewnicy powietrza do celów ogrzewania pomieszczeń i suszenia, zwłaszcza produktów rolniczych.
Aktualnie prowadzi badania teoretyczne i eksperymentalne zmierzające do intensyfikacji wymiany ciepła poprzez rozwijanie wewnętrznych powierzchni absorberów. Efektem ma być opracowanie kilku specyficznych konstrukcji słonecznego kolektora skupiającego liniowo, które wykażą wysokie parametry pracy na przestrzeni roku w polskich warunkach klimatycznych. Eksperymenty będzie prowadzić m.in. wspólnie z grupą badawczą z University of Calabria z Włoch.
Dotychczas realizowała m.in. grant Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Miniatura dotyczący możliwości wykorzystania tłucznia granitowego jako materiału wypełnienia akumulatorów ciepła. Jest również laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Od 2019 r. pełni funkcję kierownika nowopowstającego Laboratorium Energetyki Odnawialnej.
MATEMATYKA
Dr inż. Grzegorz Serafin
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki
Badania dr. Grzegorza Serafina dotyczą stosunkowo szerokiego zakresu matematyki: rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe czy teoria potencjału. W każdej tematyce ma jakieś osiągnięcie, które przyniosło mu wiele satysfakcji - ciężko je jednak ze sobą porównać.
Niedawno razem z dr. hab. Tomaszem Jakubowskim otrzymali dokładne oszacowania i asymptotyki rozwiązań dwóch równań różniczkowych – ułamkowego równania Burgersa oraz równania quasi geostroficznego. Są to ważne równania wywodzące się z fizyki, które były badane przez lata i wielu matematyków. Do tej pory ich zachowanie opisywane było głównie przez normy całkowe, które niestety nie mówią, jak funkcja zachowuje się w wybranym punkcie. Badaczom z W13 udało się wyprowadzić oszacowania punktowe oraz jednostajne asymptotyki. Tak precyzyjne wyniki są dość rzadkie w dziedzinie równań różniczkowych, pozwalają bardzo dobrze zrozumieć badane rozwiązania i są wygodne do zastosowania.
Jednym z głównych celów kolejnych badań dr. Grzegorza Serafina będzie udowodnienie istnienia rozwiązania ułamkowego równania Burgersa. Standardowe metody okazują się być tutaj niewystarczające więc konieczne jest opracowanie nowych.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Biologicznej i Bioobrazowania
Zajmuje się równoległym obrazowaniem aktywnych proteaz serynowych (enzymów) w neutrofilach, które odpowiadają za obronę organizmu przeciwko patogenom chorobotwórczym. Podczas analizy pojedynczych komórek wykazała, że neutrofile różnią się między sobą w ilości posiadanych enzymów. Jej badania mogą się przyczynić do szybszej diagnozy chorób, a także ulepszenia terapii celowanych.
Dr Kasperkiewicz-Wasilewska prowadzi unikatowe badania w ramach kilku projektów naukowych – jest m.in. kierownikiem grantu Sonata-Bis (Narodowego Centrum Nauki) oraz liderem grupy na PWr w grancie TEAM-Net (Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej).
Współorganizuje międzynarodową konferencję Gordon Research Conference, która odbędzie się w 2022 roku. Należy też do Zarządu Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest laureatką wielu nagród, otrzymała m.in. prestiżowe stypendium w programie „L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki”.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Anna Dzimitrowicz
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej
Prowadzi interdyscyplinarne badania związane z wykorzystaniem zimnych plazm atmosferycznych (CAPs, ang. cold atmospheric plasmas). Opracowała unikatowe w skali światowej systemy plazmowe w formie szczotek, dżetów oraz piór, które mogą być stosowane w ochronie środowiska, agrotechnice, inżynierii materiałowej oraz medycynie.
Aktualnie kieruje dwoma projektami naukowymi, finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach programu Sonata 15 opracowuje eksperymentalną metodę degradacji antybiotyków oraz związków endokrynnie czynnych z odpadów ciekłych, pochodzących z przemysłu medycznego lub rolniczego. Z kolei w projekcie Opus, w którym Politechnika jest partnerem, odpowiada za prowadzenie prac badawczych związanych z inaktywacją bakterii Dickeya oraz Pectobacterium. To właśnie te mikroorganizmy powodują wysokie straty w uprawie roślin, głównie ziemniaków.
Dr Dzimitrowicz współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi w kraju i na świecie, m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Queen’s University w Kingston (Kanada) czy Uniwersytetem Florenckim (Włochy).
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Jan Zaręba
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych
Jego badania naukowe związane są z wykorzystaniem optyki nieliniowej do termometrii. Rozwijana przez niego bezdotykowa metoda pomiaru temperatury może znaleźć zastosowanie w bioobrazowaniu (pomiary temperatury wewnątrz tkanek), ale także w przemyśle np. do mierzenia temperatury trudno dostępnych elementów mechanicznych.
Dr Zaręba realizował projekt w ramach grantu Preludium (Narodowego Centrum Nauki), który polegał na analizie zjawiska absorpcji dwu- i wielofotonowej usieciowanych sprzężonych polimerów. Naukowiec jest także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. Będzie prowadził badania w Instytucie Projektowania Molekularnego na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie poświęci się projektowaniu i syntezie gąbek krystalicznych.
Plany badawcze dra Zaręby skupiają się wokół zastosowania nieliniowych właściwości optycznych polimerów koordynacyjnych i perowskitów do zdalnej termometrii optycznej, sterowanych temperaturą przełączników odpowiedzi nieliniowej oraz manometrów nieliniowo optycznych..
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Konrad Cyprych
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych
Prowadzone przez dr. Konrada Cyprycha badania dotyczą interakcji światła i materii, ze szczególnym uwzględnieniem układów do wzmacniania światła. Udało mu się opracować technologię mikroskopową, w której obserwowany sygnał pochodzi z analizy akcji laserowej. Wymagało to zrozumienia działania wzmacniania światła i opracowania metod pomiarowych w taki sposób, by uzyskiwana informacja pochodziła tylko z tego zjawiska. Osiągnął to dzięki analizie danych i algorytmom przetwarzania informacji. W połączeniu z układem mikroskopowym i precyzyjnymi układami mechanicznymi powstało urządzenia pracujące z rozdzielczością mniejszą niż 1µm w trójwymiarowym układzie. Ta technika pozwala na mapowanie mikroobiektów, komórek i tkanek z wysoką rozdzielczością.
Obecnie zajmuje się wytwarzaniem rezonatorów optycznych w skali mikro tzw. metodami addytywnymi (stopniowe nakładanie kolejnych warstw materiału za pomocą lasera bądź innych wiązek promieniowania). Okazuje się, że to podejście posiada więcej wad niż zalet. Jednak w trakcie swoich badań opracował metodę wytwarzania mikroobiektów metodami fizykochemicznymi, opartymi o układy wielofazowe. Pozwoli to na wytworzenie w pełni biologicznego lasera.
NAUKI FIZYCZNE
Dr Krzysztof Gałkowski
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Fizyki Doświadczalnej
Podstawowym obszarem jego działalności naukowej są badania spektroskopowe materiałów półprzewodnikowych, ze szczególnym uwzględnieniem metalo-halogenkowych perowskitów. To grupa minerałów doskonale absorbujących światło, które pozwalają przekształcać energię słoneczną w prąd, dając nadzieję na wytworzenie nowej generacji niskokosztowych ogniw fotowoltaicznych.
Dr Gałkowski współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Planuje rozwijać swoje zainteresowania naukowe, prowadząc badania (zarówno fundamentalne, jak i dotyczące praktycznych zastosowań) na PWr oraz w ramach ugruntowanych (LNCMI CNRS, University of Cambridge) i nowych (firma Saule Technologies we Wrocławiu) form współpracy z innymi ośrodkami.
Aktywnie zajmuje się popularyzowaniem nauki, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest pasjonatem wszelkich mechanicznych środków transportu. Opracował jedyny, jego zdaniem, dokładny system obliczania emisji CO2 w trakcie podróży, i nieustannie zmusza kolegów do jego wykorzystywania.
NAUKI FIZYCZNE
Dr inż. Maciej Pieczarka
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Fizyki Doświadczalnej
Prowadzi eksperymentalne badania nad fundamentalnymi właściwościami kwantowych cieczy świetlnych, złożonych z kondensatów Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych w optycznych mikrownękach planarnych. Jest to dziedzina fizyki zapoczątkowana zaledwie kilkanaście lat temu.
Jego badania na temat „chlupotania” supercieczy świetlnej w laserze zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Physical Review Letters”. Przez dwa lata pracował w Nonlinear Physics Centre w Autralian National University w Canberze na stażu podoktorskim, w grupie prof. Eleny Ostrovskaya.
W najbliższym czasie planuje rozwijać główny nurt swoich badań, skupiając się na uzyskaniu kondensacji polarytonów ekscytonowych w podwyższonych temperaturach w strukturach na bazie GaAs, czyli materiale najlepiej opanowanym w technologiach epitaksji struktur fotonicznych. Będzie dążyć do uzyskania po raz pierwszy kondensacji w warunkach praktycznych z punktu widzenia potencjalnych zastosowań, czyli w temperaturze pokojowej.
Dr Pieczarka jest także recenzentem w międzynarodowych czasopismach: Physical Review Letters, Nanoscale, Nanoscale Research Letters, Journal of Low Temperature Physics, Acta Physica Polonica A czy Nanostructures and Nano-objects. Należy do australijskiej organizacji The ARC Centre of Excellence in Future Low-Energy Electronics Technologies.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Dr inż. Yash Chawla
Wydział Informatyki i Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Jego zainteresowania naukowe związane są głównie z zarządzaniem innowacjami oraz zarządzaniem marketingiem. W tych obszarach zajmuje się przede wszystkim takimi tematami jak: innowacyjne produkty na rynkach energii, świadomość konsumencka i poziom akceptacji dla innowacji, edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, gospodarka obiegu zamkniętego oraz kanały marketingowe i komunikacyjne – w szczególności media społecznościowe.
Ma na swoim koncie m.in. dwa samodzielnie zainicjowane projekty naukowe. Pierwszy z nich związany jest z badaniami świadomości konsumentów i akceptacji inteligentnych liczników w dziesięciu krajach. Drugi to również badania międzynarodowe i dotyczą powszechnej wiedzy na temat COVID-19. Były one prowadzone równolegle na uczelniach m.in. w Brazylii, Chinach, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Islandii, Indonezji, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Turcji.
Dr Chawla jest też laureatem plebiscytu Interstudent 2021, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, która nagradza wybitne osoby z zagranicy, studiujące na polskich uczelniach. Został też wyróżniony w Programie Secundus za działalność naukową w dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu i Jakości na PWr.